SKODA-TREKKA

Vozy ŠKODA patří k tradičním účastníkům soutěže historických vozidel a youngtimerů Bodensee Klassik, letos se na její start 2. května postaví luxusní sedan ŠKODA SUPERB 3000 OHV, šedesátileté výročí slavící ŠKODA OCTAVIA, raritní předchůdce dnešních SUV TREKKA a elegantní kupé ŠKODA RAPID 135. Centrem setinové rallye je město Bregenz na břehu Bodamského jezera, členitá trať vede malebnou německou i rakouskou krajinou s působivými scenériemi.

Škoda Octavia slaví kulaté jubileum, představena byla už před 60 lety

Bodamské jezero na pomezí Německa, Rakouska a Švýcarska a okolní půvabná krajina nabídne účastníkům osmého ročníku rallye veteránů a youngtimerů do roku výroby 1999 řadu nových úseků a zkoušek. Mladoboleslavská automobilka je zde pevně etablovaná, na náročném německém, rakouském a švýcarském trhu slaví sportovní i obchodní úspěchy již více než 110 let. Společnost ŠKODA AUTO bude tentokrát reprezentovat čtveřice modelů z období 1939-1988:

  • ŠKODA SUPERB 3000 OHV byla vyrobena v roce 1939. Jedná se o verzi s rozvorem 3300 mm a impozantní 5,2metrovou karoserií s až třemi řadami sedadel. Prosklená přepážka diskrétně odděluje prostor pro posádku od míst řidiče a spolujezdce. Šestiválcový motor o objemu 3137 cm³ dosahoval výkonu 63 kW/85 koní, umožňujícího pohodlné cestování rychlostí až 125 km/h.
  • ŠKODA OCTAVIA u Bodamského jezera připomene 60 let od své premiéry v roce 1959. Dvoudveřový model se zdařilým rozložením hmotnosti na nápravy i zpřevodováním dokáže v hornatém terénu příjemně překvapit agilitou. Modelová řada OCTAVIA dosáhla počátkem 60. let řady významných sportovních a obchodních úspěchů v Evropě i zámoří. Základní provedení dosahující rychlosti 110 km/h poháněl čtyřválec 1089 cm³ s výkonem 29 kW/40 koní.
  • Raritní TREKKA, předchůdce současné rodiny globálně úspěšných SUV značky ŠKODA, vznikla v letech 1966-1972 v téměř 3000 exemplářích. Šlo o první osobní automobil vyráběný na Novém Zélandu, a to na základě vozu ŠKODA OCTAVIA Super a s významnou podporou mladoboleslavské automobilky. U protinožců má i díky své navýsost účelné karoserii a pozoruhodným jízdním vlastnostem bez nadsázky kultovní charakter.
  • Kupé ŠKODA RAPID 135 z roku 1988 se od tří zástupců klasické koncepce s motorem vpředu a pohonem zadních kol liší samonosnou karoserií, v jejíž zádi pracuje lehký čtyřválec 1289 cm³ (43 kW/58 koní). Inovativní osmikanálová hlava válců umožnila spalovat i bezolovnatý benzín, také díky pětistupňové převodovce dosahoval RAPID tempa 150 km/h.

Bodensee Klassik 2019 startuje ve čtvrtek 2. května 2019 osmikilometrovým prologem v německém Friedrichshafenu. Následovat budou dvě denní etapy se startem stejně jako cíl umístěným v půvabném městě Bregenz, centru rakouské spolkové země Vorarlbersko. Páteční etapa dlouhá 291 km zavede účastníky po rakouském území do kraje vápencových Lechtalských Alp zpestřených řadou strážných hradů. V sobotu čeká klasické vozy 271 km na sever od Bregenze, německým regionem Allgäu, proslulým nedotčenou přírodou. Atraktivita rallye Bodensee Klassik spočívá i v náročnosti na přesnost průjezdu měřenými úseky. Bez precizní souhry řidiče se spolujezdcem by konto posádky rychle zatížily trestné body, udílené již za odchylky v řádu setin sekundy.

Přečtěte si také:  Nový Hyundai i20 N debutoval v letošním 24h závodě na Nürburgringu

skoda-rapid