Test-2022-CUPRA_Ateca_VZ-20_TSI_4Drive_DSG- (15)

Co může znamenat konec spalovacích motorů v EU pro automobilový průmysl

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Surplex - Tisková zpráva - Foto: Pavel Srp - 8. 8. 2022


Je to téměř hotová věc: od roku 2035 nebudou v EU schválena žádná vozidla se spalovacím motorem. Tím je automobilový průmysl postaven před bezprecedentní restrukturalizaci svých výrobních zařízení. Přitom mohou vyřazená zařízení dosáhnout na trhu s použitými stroji vysokých cen, aby tak bylo možné financovat část nezbytných investic.

„Automobil je dočasný fenomén,“ řekl prý německý císař Vilém II., s tím měl ovšem pravdu: léta automobilů se spalovacím motorem, jak je známe, jsou sečtena. Od roku 2035 nebudou v EU registrována žádná vozidla s konvenčním pohonem.

Europoslanci schválili s přispěním ČR zákaz prodeje spalovacích motorů v EU od roku 2035

Ambiciózní klimatické cíle

EU se ujímá průkopnické role a chce do roku 2050 dosáhnout klimatické neutrality. Čtvrtina celoevropských emisí CO2 pochází z dopravy. V roce 2019 bylo na silnicích v EU vypuštěno téměř 800 milionů tun CO2. Největší podíl na emisích měly osobní automobily a motocykly, a to 62 %.

V rámci Zelené dohody se EU letos v červnu rozhodla zakázat od roku 2035 spalovací motory. Souhlasila s tím i ministerstva životního prostředí zemí EU. Nyní musejí členské země EU a Evropský parlament najít společný kompromis. Pro e-paliva by se přitom mohla otevřít zadní vrátka. Snahou ovšem je úplná elektrifikace vozidel.

Přečtěte si také:  Problém nejsou spalovací motory, ale fosilní paliva. A ta jdou nahradit i bez masivního nástupu elektromobility, tvrdí Němci

Dalekosáhlé důsledky pro výrobu

V případě výroby automobilů to znamená, že některé součásti vozidla musí být vyřazeny, upraveny nebo nově přidány do portfolia dodavatelů. Místo spalovacího motoru je potřeba elektromotor. Místo přívodu paliva se instalují baterie nebo palivové články. Výfukový systém a alternátor odpadají a převodovka je také jiná, zpravidla jednorychlostní. Kromě toho je zapotřebí výkonová elektronika, která se doposud do běžných automobilů neinstalovala. A nemění se jen systémy, kterých se to přímo týká, ale celá architektura vozidla, protože elektromotory potřebují méně místa, naopak baterie více místa.

Finanční výzvy

Narušené dodavatelské řetězce a pandemie koronaviru nezpůsobily ztráty jen automobilovému průmyslu. Plánovaná změna pohonu ze spalovacího na elektrický bude finančně náročná. Podle odhadů VDA (Německé sdružení automobilového průmyslu) bude třeba do roku 2030 investovat do restrukturalizace výroby automobilů více než 100 miliard eur. Jak to ale financovat?

Provedení změny s použitými stroji

Jednou z možností pro automobilové společnosti je uplatnit reálný kapitál, který již nepotřebují, na trhu s použitými stroji. Ten těží z napjaté situace ve strojírenství a výrobě strojů, které jsou rovněž postiženy současnými problémy s dodávkami, rostoucími náklady a nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Výrobní systémy lze pořídit na trhu s použitými stroji v krátkém čase a s nižšími náklady. Pro společnosti, které se chtějí zbavit svého použitého vybavení, je to tedy slibná doba.

Přečtěte si také:  Chcete nové auto se spalovacím motorem? První banka řekla, že vám na něj od roku 2025 už nepůjčí

Někteří výrobci a dodavatelé automobilů již zahájili přestavbu své výroby a považují se za dobře připravené na budoucnost. Mezinárodní online aukční dům pro použité stroje Surplex.com v posledních měsících stále častěji prováděl aukce techniky z výroby automobilů pocházející z přestaveb známých evropských výrobních závodů. Majitele změnila zejména zařízení robotické techniky – jako jsou svařovací buňky, průmyslové roboty a kompaktní zařízení – a také kovoobráběcí stroje. Dokonce i uzavření celých závodů, jako je tomu například u dodavatele Adient Automotive Romania, se vyřizuje na jednom místě. Společnosti, které chtějí přizpůsobit svou výrobu současným změnám, se mohou spolehnout na prvotřídní služby společnosti Surplex.

Štítky: , , ,

1 názor na “Co může znamenat konec spalovacích motorů v EU pro automobilový průmysl”

  1. Zrušeni EU ??? A možná posláni všech úředníku EU a europarlamentu do Afriky budovat tam ten fantas svět ????

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek