Začíná zima, teploty klesají pod bod mrazu a to se opět neblaze podepíše na stavu silnic. Když voda ve výmolu zamrzne, zvýší se její objem a výmol to tím pádem také zvětší. A čím větší výmol, tím větší pravděpodobnost, že vám to zničí pneumatiku nebo rovnou i kolo. Kdo takovou škodu zaplatí? Pomůže pojišťovna nebo někdo jiný? Anebo si škodu musíte zaplatit sami?
Ačkoliv se můžete snažit sebevíc, některým dírám a výmolům v silnici se prostě nevyhnete. Pokud do nějakého velkého vjedete, můžete si poškodit auto – ať už zničíte pneumatiku (prorazíte ji nebo na ni třeba jen uděláte „bouli“), disk anebo třeba nápravu. V zimě se navíc brzy stmívá, takže je pravděpodobnost projetí výmolu ještě vyšší.
Pomůže havarijní pojištění, ale…
Pojišťovny mohou takovou škodu proplácet, musíte ale mít havarijní pojištění. Z povinného ručení se taková škoda uplatnit nedá. Je tu ale přeci jen háček, protože havarijní pojištění se sjednává se spoluúčastí a bude tedy záležet na tom, jak velkou spoluúčast máte sjednanou. Můžete mít třeba 10 000 Kč a poškozená pneumatika vyjde asi jen na 2000 Kč.
Pokud ale bude škoda vyšší než je vaše spoluúčast, vyplatí se poškození nahlásit jako pojistnou událost: důkladně zdokumentovat místo, kde k poškození vozu došlo, vyfotit výmol i poškození vozu, zároveň dodat co nejpřesnější adresu a popis události. V takových případech pojišťovna škodu bez problémů proplácí.
Mercedes-Benz vybaví své modely upozorňováním řidiče na výmoly a retardéry
A co když havarijní pojištění nemáte?
Horší je to ve chvíli, kdy havarijní pojištění nemáte. V takové chvíli si buď škodu zaplatíte ze svého anebo ji můžete zkusit vymáhat po vlastníkovi komunikace. Tady je ovšem potřeba myslet na několik důležitých věcí. V prvé řadě to bude hlavně dostatek času a trpělivost pro komunikaci s úřady.
Za každou silnici a její stav totiž někdo nese zodpovědnost. Vlastníkem dálnic a silnic I. třídy je stát, vlastníkem silnic II. a III. třídy je kraj, na jehož území se silnice nacházejí, a vlastníkem místních komunikací je obec, na jejímž území se místní komunikace nacházejí. A nakonec účelové komunikace vlastní právnická nebo fyzická osoba.
Vlastník je tedy v takovém případě, kdy někomu vznikne na jeho komunikaci škoda, povinný uhradit náhradu škody. Výjimkou jsou ovšem situace, kdy vlastník komunikace na špatný stav upozorňuje například pomocí umístění dopravní značky. V takovém případě je řidič povinen přizpůsobit styl jízdy aktuálnímu stavu vozovky. Pokud byste si auto zničili na silnici za touto značkou, škodu po vlastníkovi dané komunikace vymáhat nelze.
Pokud ovšem došlo k poškození vozu na silnici bez dopravní značky či jiného upozornění, máte na náhradu škody právo. V takovém případě ovšem budete potřebovat důkazy a nejlépe i svědky. Vyplatí se také zavolat policii, abyste měli v ruce protokol. Udělejte také důkladnou fotodokumentaci silnice, výmolu, ale i poškození na autě.
Ovšem pozor, rozhodně to není tak jednoduché, jak by se to mohlo zdát. Majitelé komunikace se totiž výplatě náhrady škody brání, takže případy velmi často končí u soudu. Tady pak bude právě hodně záležet na předložených důkazech.