nehoda-na-parkovisti

Co dělat, když viník nehody ujel a není znám? Pomůže dobrá pojistka i svědci

Autor: Anina Russová - Zdroj: Direct pojišťovna - Foto: Pavel Srp - 11. 7. 2022


Najít své auto na parkovišti nabourané je pořádná otrava. Lepší je to v případě, kdy viník nehody nechá za stěračem lísteček s kontaktem, ale to se stává opravdu málokdy. Většinou musí vše řešit na své triko ten, který je v tom vlastně nevinně. Aby to nebylo příliš drahé, je dobré mít pojistku sjednanou přímo pro takové případy.

Policie, protokol a spoluúčast

Podle statistik pojišťoven odjede od nehody asi každý šestý viník. A to je poměrně velké číslo, a tedy i velká šance, že se stanete obětí někoho takového. Ať už viník odjel od nehody, u které jste byli nebo jste našli nabourané auto na parkovišti, vždy volejte policii. Pojišťovna bude potřebovat policejní protokol, podle kterého může mimo jiné rozhodovat o způsobu plnění. Jiné je v případě poškrábaného auta a vandalismu, jiné u promáčklých dveří od někoho, kdo neumí parkovat.

Přečtěte si také:  Ulomené zrcátko, stěrač nebo ukradená kola. Pojištění vandalismu umí pomoci s řadou nepříjemností

Pokud policie najde toho, kdo způsobil škodu, můžete být v klidu, všechny opravy jdou z jeho povinného ručení. Problém ale nastává ve chvíli, kdy dotyčný zmizel a není k najití. V takovém případě může pomoci buď havarijní pojištění nebo speciální připojištění na vandalismus. A právě proto je důležitý protokol od policie. Pokud policisté shledají, že šlo o nehodu, bude pojišťovna platit z případné havarijní pojistky. Pokud do protokolu napíší, že šlo o vandalismus, půjde plnění z tohoto připojištění. „Klient nám musí vše nahlásit co nejdřív. Situaci budeme posuzovat i podle toho, jak ji vyhodnotí policisté, jestli do protokolu napíší, že šlo o trestný čin, tedy vandalismus, nebo dopravní nehodu,“ vysvětluje Karel Luka z Direct pojišťovny. Jen dodáme, že pokud poškozený nemá sjednáno žádné takové pojištění, jdou veškeré opravy z jeho vlastní kapsy.


Spočítejte si u nás nejvýhodnější autopojištění
Kalkulačka: povinné ručení

Havarijní pojištění

Pokud máte sjednanou havarijní pojistku, není třeba čekat na nalezení viníka, což může být velmi zdlouhavé. Je ale potřeba mít na paměti, že u havarijních pojistek je zpravidla sjednána také spoluúčast. Záleží ale na tom, jak máte uzavřenou smlouvu, někdo spoluúčast nemá, jiný ji může mít ve výši několika tisíc korun.

I svědek u dopravní nehody má povinnosti. Jejich nedodržení může skončit i vězením

Pokud máte sjednanou spoluúčast 10 000 Kč a škoda je 8000 Kč, nemá cenu pojišťovně cokoliv hlásit a požadovat plnění. Nevyplatí se to ale ani v případě, že škoda jen minimálně přesahuje spoluúčast. Pojišťovna sice škodu uhradí, ale s největší pravděpodobností následně sníží váš bonus, a tedy vám zvedne pojistku.

Vandalismus

V případě, že najdete auto objeté klíčem nebo ulomený stěrač, ano i to se stává, je ideální mít sjednané připojištění na vandalismus. Bývá součástí havarijní pojistky, ale některé pojišťovny jej nabízí i samostatně k povinnému ručení. Právě u tohoto připojištění se nevyplatí mít sjednanou spoluúčast, protože opravy se obvykle pohybují v nižších částkách. Pak je ale potřeba počítat s tím, že pojistné bude vyšší, protože platí, že čím vyšší spoluúčast, tím nižší platby za pojistné.

Přečtěte si také:  Které značky vyrábějí spolehlivé motory? A které ne? Žebříček od pojišťovny poradí

Ať už ale najdete auto nabourané nebo jen poničené od případného opilce, vždy místo i samotná poškození důkladně nafoťte, ideálně i natočte. Čím více materiálu, tím lépe. Zdokumentujte i místo, kde auto stálo zaparkované. Všechny materiály bude potřebovat pojišťovna, stejně, jako policejní protokol. Je dobré se domluvit s případnými svědky. A pokud na místě uvidíte kamery, je možné o požádat o vydání záznamu policii. Ta jediná k nim může mít přístup.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek