Znáte SUV jménem Karlmann King? Na svědomí ho má čínská malá automobilka IAT, která se rozhodla zcela rozbourat zažité představy o luxusních autech. Číňané jsou si vědomi, že rozhazovačných boháčů, kteří chtějí něco speciálního a vážně zajímavého, je na světě stále dost a jejich peníze si chtějí utrhnout i pro sebe. A nejspíš se jim to s tímhle obrněným autem, které opravdu definuje slovo luxus, povede.

Základem auta je podvozek náklaďáku Ford F-550, což ale po všech možných úpravách už není poznat. O pohon se stará motor V10 o objemu 6,8 litru, který na všechna kola posílá 400 koní. Maximální rychlost opancéřované verze je kolem 130 km/h, což sice není mnoho, ale tam, kde chybí rychlost, zase přibyly schopnosti. Tohle auto projede prostě vše a přežít by mělo i střelbu z těžkých zbraní. Mimochodem váží 6 tun!

Karlmann King zaujme také volitelnou výbavou a cenou. Už v základu jde o luxusní auto plné technologií, vychytávek a vymožeností, jehož cena je výrobcem stanovena dva miliony dolarů. Ovšem pokud se rozšoupnete a v rámci příplatkové výbavy přidáte ploché obrazovky, kávovar, lednici stále plnou luxusního šampaňského, decentní osvětlení, počítač a spoustu tabletů pro pohodlné sledování sportovních výsledků nebo drahými kameny vykládaný interiér, dostanete rázem klidně i na cenu dvojnásobnou. Stojí to ale za to?

Zástupci IAT před pár dny vyrazili do slunné Kalifornie, aby svou obrněnou věc ukázali tamním boháčům. Ovšem něco nám říká, že herci, producenti a businessmani své Mercedes-AMG třídy G, Lincolny a velké Dodge za něco tak šíleného asi jen tak nevymění. Ovšem v arabští šejci a princové nebo čínští komunističtí pohlaváři už by možná zájem mít mohli…