kamera_do_auta

Chystáte se do zahraničí a používáte palubní kameru. Dejte pozor, v některých zemích ji mít nesmíte

Autor: Radim Plachý - Zdroj: tipcars.com, BESIP - Foto: Nextbase - 29. 4. 2023


Používání palubní kamery je dnes prakticky normální. Řidiči si ji do svých aut instalují hlavně kvůli své bezpečnosti a kvůli doložení případných důkazů například při dopravní nehodě. V Evropě jsou ale země, kde je její používání zakázáno.

Palubní kamery snímající okolí vozidla při jízdě mohou pomoci například při dopravní nehodě, kdy mohou posloužit jako důkaz. Policie, pojišťovny, ale i správní orgány k záznamům zpravidla přihlížejí, protože jim mohou pomoci zjistit průběh dopravní nehody i míru zavinění účastníků.

Používání palubní kamery v některých evropských zemích upravují zákony, někde jsou úplně zakázané, jinde s omezeními. Například v sousedním Německu, v Rakousku anebo ve Francii jsou sice palubní kamery povoleny, ale výhradně pro soukromé účely a záznamy z nich nemohou být zveřejňovány pod hrozbou vysokých pokut. V Portugalsku jsou ale například zakázány zcela a nesmí být v autě ani převáženy.

Chystáte se do Rakouska dodávkou? Budete potřebovat speciální plaketu, jinak vám hrozí pokuta

Jak to v evropských zemích s používáním palubních kamer je?

Bez omezení

Stejně jako v České republice a na Slovensku, kde je používání autokamer zcela bez omezení, je podobná situace také ve většině evropských zemí. Pokud se chystáte do těchto zemí, nemusíte se o svou palubní kameru jinak starat: Bosna a Hercegovina, Dánsko, Finsko, Itálie, Malta, Německo, Nizozemí, Norsko, Polsko, Slovensko, Španělsko a Velká Británie.

S omezením

Jestliže se ovšem chystáte do Francie, Maďarska nebo Švédska, dejte si pozor. Palubní kamery tam vyžadují dodržování určitých pravidel:

  • Francie: využití nahrávky musíte nahraným osobám oznámit
  • Maďarsko: kameru musíte zabezpečit proti vstupu třetí osoby, nahrávky musejí být v nízkém rozlišení po 5 dnech musí být vymazány
  • Švédsko: na instalaci kamery by mělo být povolení, musí být odnímatelná a nahrávky je třeba pravidelně promazávat

Kamery se doporučuje nepoužívat

Jsou ale i země, kde byste kameru z čelního, případně i ze zadního okna (pokud ji používáte) měli sundat. Takové země jsou: Belgie, Lucembursko, Švýcarsko a Rakousko. Ještě dále jde Portugalsko, protože tam nesmíte palubní kameru v autě mít vůbec, a to ani kdybyste ji jen převáželi v kufru.

V žádné z těchto zemí nesmíte záznam použít v rozporu s právem na soukromí zobrazených osob, to znamená, že jej nesmíte veřejně publikovat.

A jak kameru v autě umístit

Pokud budete jezdit v zemích, kde lze kameru na okně mít, měli byste ji také bezpečně umístit. S několika radami před časem přišla organizace BESIP. Policejní mluvčí KŘP hlavního města Prahy Eva Kropáčová před časem prozradila: „Zařízení musí být ve voze nainstalováno tak, aby neomezovalo a neohrožovalo řidiče nebo přepravované osoby a nebránilo výhledu z šoférova místa.“ Pokud by se tak nestalo, lze řidiči uložit pokutu až do výše 2000 Kč v příkazním řízení.

„Pro umístění kamery se tak hodí například dolní místa čelního skla, kde výhledu na vozovku a okolí vozu brání plechy karoserie. Další takovým místem je pod horním ztemňovacím pásem čelního skla se sníženou propustností. Vhodná je i zadní plocha zpětného zrcátka, za níž se kamerka schová tak, aby nebyla vidět a tudíž nebránila šoférovi ve výhledu,“ radí BESIP.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , ,

1 názor na “Chystáte se do zahraničí a používáte palubní kameru. Dejte pozor, v některých zemích ji mít nesmíte”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru