test-2018-mercedes-benz-e220d-4matic-kabriolet-p3

Chystáte se letos do Chorvatska. Po cestě vás čeká několik překvapení

Autor: Radim Plachý - Zdroj: aktualne.cz, Kleinezeitung.at - Foto: Pavel Srp - 28. 4. 2023


Chorvatsko je jedno z nejoblíbenějších dovolenkových míst českých turistů. Drtivá většina z nich tam jezdí autem a po cestě na ně letos bude čekat několik překvapení, která by alespoň trochu měla dokázat vyvážit to, že podle některých informací půjde v tomto roce o jednu z nejdražších dovolenkových zemí v Evropě.

Schengen a nové mýtné brány

Skvělou zprávou je to, že už by se po cestě neměly tvořit kolony na hranicích, protože od začátku letošního roku je Chorvatsko součástí schengenského prostoru. Na hranicích by vás tak nemělo nic zastavit, měli byste jimi projet maximálně jen s drobným zpomalením. 

Kolony se ovšem tvořily a asi i budou tvořit na mýtných bránách. I to chtějí Chorvaté brzy vyřešit. Sice se to nestihne ještě letos, ale v plánu je to od začátku příštího roku. Chorvatsko totiž chce pořídit výhradně bezkontaktní systém, který umožní průjezd mýtnými branami bez zastavení. To sice už dnes v některých případech a na některých dálnicích jde i dnes, ale pouze v případě, že je auto vybaveno elektronickým systémem ENC.

ENC je nejen bezkontaktní způsob výběru mýtného, ale také díky němu lze ušetřit až pětinu ceny dálničních poplatků. Jde o „krabičku“, kterou si koupíte za 15 € a pak ji umístíte na čelní sklo. Abyste mohli mýtnými branami projíždět, musíte ji ještě dobít (minimální částka je 20 €). Pak už jen stačí mýtnicemi pomalu projíždět a poplatek se strhne automaticky. Koupit si ji mohou nejen Chorvaté, ale kdokoliv. Výhodou také je, že není vázána na konkrétní automobil, ale lze ji využívat pro více vozidel, ovšem pouze stejné kategorie (M1, N1, apod.). Nelze ji tedy z osobního vozu přendat na obytný automobil.

Rok 2023 přinese nejen na evropské silnice spoustu novinek. Například do Chorvatska bez čekání, ale po dražších dálnicích

Problémem může být to, že ENC dnes nefunguje úplně všude, ale pouze na těchto dálničních úsecích:

 • A1 Zagreb- Split – Dubrovník Dálnice
 • A3 Bregana – Zagreb – Lipovac Dálnice
 • A4 Zagreb – Goričan Dálnice
 • A5 Beli Manastir – Osijek – Bosna a Hercegovina Dálnice
 • A6 Rijeka – Zagreb Dálnice
 • A7 Rupa – Križišće Dálnice
 • A10 Ploče – Bosna a Hercegovina
 • Zagreb – Si11 Dálnice
 • D425 Ploče – Karamatići

Pokud ENC nemáte, u mýtné brány budete muset zastavit a poplatek zaplatit buď hotově nebo platební kartou. A to je právě důvod, proč se kolony na mýtnicích tvoří.

Cena paliva

V posledních týdnech a měsících klesá i cena paliva. Nejen v České republice, ale i v dalších evropských státech, Chorvatsko a Slovinsko nevyjímaje. Ve Slovinsku před pár dny vláda rozhodla o tom, že v platnosti zůstanou regulované ceny pohonných hmot. Benzin tak nyní ve Slovinsku pořídíte za 1,416 € za litr (v přepočtu cca 33,30 Kč) a naftu za 1,441 € za litr (v přepočtu cca 33,90 Kč). Ceny paliv určuje tamní vláda vždy na dva týdny dopředu. Pozor je potřeba dávat na to, že regulace cen slovinských paliv se netýká čerpacích stanic na dálnicích, ty jsou z toho vyjmuty a cena na nich bude vyšší.

Regulovaná cena je i v Chorvatsku, týká se všech čerpacích stanic. Ceny jsou tam ještě nižší než v sousedním Slovinsku. Benzin stojí 1,40 € za litr (v přepočtu cca 32,90 Kč) a nafta stojí 1,31 € za litr (v přepočtu cca 30,80 Kč).

Tyto ceny ovšem platí teď, otázkou je, za jaké ceny se bude tankovat ve chvíli, kdy se dovolenková sezona rozběhne naplno. Očekávat se ovšem dá, že pokud se nestane žádná další podobná událost, jakou je aktuálně probíhající válečný konflikt na Ukrajině, ceny se na dřívější 2 € za litr s největší pravděpodobností nedostanou.

Štítky: , , , , , ,

21 názorů na “Chystáte se letos do Chorvatska. Po cestě vás čeká několik překvapení”

 1. Uvádíte tam nepřesnou informaci: obytné auto je kategorie M1.
  N1 mohou být dodávková vozidla přestavěná na obytné, které si ale majitel nenechal přetypovat na oficiálně obytné auto

   1. Včera jsem se vrátil z Itálie .Ve Slovinsku benzín na dálnicích 1,78 EUR ano ve městech níže -Ale lidi jedou většinou tranzit takže berou na dálnicích tak jste jim měli uvést i cenu na dálnici..Rakousko dokonce na pumpě BP 2,38 EUR !!!

    1. Ještě pro majitele vozů na CNG město Celje Slovinsko cena
     1,9 EUR .Což zrovna málo není.

  1. Krabičku koupíte na čerpacích stanicích v Chorvatsku.Bohužel u nás v ČR se koupit nedají,ale určitě se vyplatí,bohužel krabička platí jen 5let.Dobro došli……

   1. V CR se da koupit, ale za tezky nesmysl snad 3000 nebo 4000kc, zjistoval jsem si to. Proto letos budu kupovat na mytne brane Lucko

   2. Blbost.
    Vratná kauce 1000 Kč.
    Pronájem 600 Kč.
    Sleva na dobíjení 25%
    SPOLEČNOST MTX
    léta kupují.
    M

   3. Krabička nemá platnost pět let,bude sloužit ta dlouho jak dlouho bude fungovat baterie,která se nedá vyměnit.My jí máme osmý rok a pořád funguje.

   4. Její platnost je dána výdrží baterie, moje nám slouží už od roku 2013. Některé roky dovolená i 2x.
    Nižší je mýto a většínou bez čekání v kolonách nebo jen do pěti minut. Super věc.

  2. Zdravím, da se koupit v Chorvatsku na mýtné bráně včetně kreditů.V případě zajmu mohu koupit jezdím tam průběžně celý rok

   1. Dobrý den Milane, odkud jste. Ohledně koupě pro kamaráda. Já mám mám ENC dvě – kat I. a kat. II, skrze vlek. Půjčuji kamarádovi I. kat, ale letos pojedou dvě auta a chtěl by si ji pořídit pro sebe. Já bych mu ji koupil na Lučku, ovšem jedeme do HR až srpnu, takže mu nepomohu.

 2. Není to náhodou ENC? (ne ETC)
  S ENC v Chorvatsku jezdím už několik let, funguje jak je popsáno v článku, ale ETC jsem neviděl….

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru