parkovani v praze

Chystáte se vyjet do centra Prahy, ale nevíte, kde zaparkovat? Děsí vás modré, fialové nebo oranžové zóny, protože nevíte, jestli na nich můžete zaparkovat. Na otázky týkající se tohoto tématu odpovídala Barbora Lišková, mluvčí TSK Praha.

Jak je to s parkováním a zónami v Praze? Lze parkovat na modré zóně bez parkovací karty?

Praha sjednotila parkovací zóny do tří barev – modré, fialové a oranžové. Už neplatí, že na modré zóně nemůžete zaparkovat, pokud nejste rezident a bát se tak odtažení. Ani nemusíte shánět papírové stírací parkovací lístky. Musíte si však parkování zaplatit v parkovacích hodinách či online. Na modrých zónách jsou ceny za parkování vyšší, je tedy vhodnější a levnější zaparkovat na fialové či oranžové zóně. Ve večerních a nočních hodinách je na fialových a oranžových zónách parkování úplně zdarma pro všechny. U modrých se to liší v jednotlivých městských částech, na Praze 1 či Praze 7 se i v noci na modré platí, zdarma ale na nich můžete parkovat v Praze 5, 6 či 8. Je třeba ale sledovat dopravní značky v dané lokalitě, v některých ulicích se toto může lišit. To platí také v případě placení za parkování nebo naopak parkování zdarma o víkendech.

Jak je to s parkováním na místech označených K+R?

Barbora_Liskova_TSK_Praha
Barbora Lišková, mluvčí TSK Praha

Smyslem těchto parkovacích míst bylo vytvořit bezpečné místo pro zastavení tam, kde je zvýšený pohyb lidí a dětí. Tak aby všichni věděli, kde mohou se zastavujícími vozidly počítat. Prostor je však vyhrazený pouze pro krátké zastavení, určené k nastoupení nebo vystoupení spolucestujících. Parkovací místa K+R jsou zpravidla označena nápisem na vozovce, na některých místech doplněná textem „K+R“, a pomocí svislé modré dopravní značky s bílým polem s nápisem „K+R“. Většinou jsou doplněny textem „MAX. 3 min“ nebo „MAX. 5 min“. A právě toto značení stanovuje, na jak dlouho můžeme na daném místě zastavit.

Je pravda, že v pražských parkovacích automatech již lze platit jen kartou?

Není. Mincemi se stále samozřejmě platit dá, ale v nových parkomatech, kterých je v placených zónách už většina, můžete platit také platební kartou. Anebo se k parkomatu nemusíte vydávat vůbec a můžete zaplatit online přes mobil. Nemusíte stahovat žádnou aplikaci, stačí vaší SZP a číslo parkovací zóny vyplnit na www.mpla.cz.

A jak je to s hybridními auty a elektromobily? Elektrifikovaná auta mohou na modrých a fialových zónách parkovat bez omezení. Předtím je však nutné je registrovat na výdejně parkovacích oprávnění MHMP. Pokud hybrid (u těch je to nově) nebo elektromobil nebude registrovaný (100 Kč/auto/rok), nemůže těchto výhod využívat a bude muset dodržovat stejná pravidla jako jakýkoliv jiný automobil se spalovacím motorem.