elektromobil-bmw-i3-zachranna-zdravotnicka-sluzba- (7)

V souvislosti se složkami IZS se často mluví o tom, že mají právo přednosti v jízdě. Všichni řidiči ví, že jim, pokud jedou na majáky, musí umožnit hladký průjezd. Chodci ale často zapomínají na to, že stejná pravidla platí pro ně. I když jsou na přechodu a svítí jim zelená, musí veškerým složkám IZS umožnit hladký průjezd a až pak smí vstoupit do vozovky. Mladá žena z Jihomoravského kraje to všechno ale ignorovala a neohrozila tak jen sebe, ale i posádku záchranky.

Video z incidentu sdíleli záchranáři na svém instagramu. Na záznamu z palubní kamery je vidět rychle jedoucí sanitka, která se blíží k přechodu pro chodce. Na něm už je v tu chvíli patrná žena se sluchátky a mobilem. Chvíli to vypadá, že snad pod kola rozjeté sanitky nevstoupí, ale rychle se ukáže, že opak je pravdou.

Žena sanitku zaregistrovala až ve chvíli, kdy už byl úplně u ní a její řidič brzdil. Naštěstí se nikomu nic nestalo. Záchranáři k tomu napsali: „Koukání do mobilu nebo hlasitá hudba ve sluchátkách. Právě takové chování vede k tomu, že dotyčný přestane vnímat okolní svět. Pak se stává nebezpečným nejen pro sebe, ale i pro ostatní. Žena na videu vstoupila do cesty naší sanitce, s mobilem v ruce a se sluchátky v uších. Houkající sanitku zaregistruje až ve chvíli, kdy jí málem vběhne pod kola. Pokračuje však v přecházení vozovky. Duchapřítomný řidič našeho vozu situaci zvládl, vše dopadlo dobře jen díky jeho rychlé reakci, schopnosti předvídat, díky zkušenostem a každodenní praxi.“

Přečtěte si také:  Chodci často zapomínají, že ani na přechodu nemají absolutní přednost. Chybují i matky s kočárky

Každý chodec by si měl uvědomit, že rozjetá sanitka nebo hasiči nemají šanci včas zastavit. Hlavní ale je, že mají před chodcem přednost! Chodec nikdy, ani v případě, kdy je na přechodu a svítí mu zelená, nesmí omezit či ohrozit projíždějící vozidla záchranářů.

1 komentář

  1. Mluvčí pražské záchranky byl v televizi v Černých ovcích jiného názoru – sanitka s majákama může vjet na červenou do křižovatky, ale nesmí dojít k dopravní nehodě, protože pokud dojde k dopravní nehodě, jako viník bude označený řidič sanitky, protože ON jel na červenou.

Přidat komentář