Chodkyně přeběhla silnici těsně před hasičským autem spěchajícím k zásahu. Blokoval je i řidič České pošty

Autor: Anina Russová - Zdroj: HZS Karlovarského kraje - Ilustrační foto: Scania - 30. 11. 2022


Především právě hasiči velmi často upozorňují na řidiče, kteří blokují jejich hladký průjezd k zásahu. V poslední době se navíc začínají objevovat i chodci, kteří si neuvědomují, jak nebezpečné je přecházet před projíždějícím hasičským autem. Nehledě na to, že je to nezákonné. I chodci totiž musí dát složkám IZS jedoucím pod majáky přednost. A to i na přechodu.

Poslední případ se stal před pár dny hasičům z Karlovarského kraje. Na svém facebooku zveřejnili také video, a to jak ze svého pohledu, tak z kabiny auta kolegů, které cestou potkali. V první chvíli to vypadá dobře, provoz je sice silný, ale řidiči se snaží uhýbat tak, jak mají. Tedy tak, aby hasiče nezdrželi, udělali jim dost prostoru a na první pohled bylo jasné, co dělají.

Přečtěte si také:  Kvůli řidičům, kteří neudělali záchranářskou uličku, se hasiči nedostali k nehodě

Jenomže hasiči se pak dostali k místu, kde se jim snažil uhnout řidič České pošty. Jenomže úplně špatně. Najel si přední částí auta k blízkému obrubníku tak špatně, že spíše překážel. A k tomu všemu se do celé situace připletla chodkyně, která přímo před hasičským autem vběhla do silnice. V tomto případě bylo špatně úplně vše. Řidič měl buď o kousek popojet a uhnout tam, kde je dost místa. Nebo mohl na tu chvilku vyjet na chodník, aby hasičskému speciálu udělal dost místa. A chodkyně neměla v silnici vůbec co pohledávat. Měla dát hasičům i přes přítomnost přechodu přednost.

https://www.facebook.com/hzskvk/videos/644755050631805/

Sami hasiči k tomu napsali: „K tomu, aby zásah záchranných složek byl rychlý a efektivní, konkrétně při příjezdu na místo události, mohou poměrně snadno přispět i ostatní motoristé. Jednak tím, že budou správně parkovat a neblokovat tak příjezd k místu a bezpečné ustavení záchranářské techniky, ale také ohleduplností a správnou reakcí už během jízdy k zásahu. Ve středu odpoledne vyjížděli hasiči z karlovarské stanice na žádost kolegů od policie k otevření bytu s podezřením na úmrtí osoby uvnitř. Jednalo se o událost, se kterou se hasiči setkávají poměrně často. První metry od stanice v ulici Sokolovská, kdy ve středu odpoledne zde provoz nebyl nijak přehnaný, i tak nesprávná reakce řidičů poměrně dost komplikovala průjezd. Určitě je správné umožnit záchranářům s právem přednosti v jízdě při zapnutých majácích a výstražné houkačce jejich průjezd, ale i zastavení s úmyslem pustit blikající auto by mělo být s rozmyslem. Tedy zastavit v místech, kde je možný bezpečný průjezd. Vrcholem pro hasiče pak byla žena, která se rozhodla přeběhnout ulici, byť na přechodu pro chodce, tak přímo před projíždějící rozblikanou a rozhoukanou hasičskou cisternou. Ohleduplnost a rozumná úvaha. Jen o to prosíme všechny, kteří uslyší nebo uvidí projíždějící vozidlo záchranářů.“

Štítky: , , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *