Chevrolet Camaro přijíždí ve své šesté generaci – foto + video

Autor: Jan Karlík - 18. 5. 2015


Legendární pony car Chevrolet Camaro se dočkalo své šesté generace, která je v mnohém jiná, avšak ctí jisté prvky, které jsou pro tento vůz již mnoho let typické. Pojďme se podívat, co všechno je jinak.

Začněme rozměrem, Camaro zaslouží pochvalu, protože mezigenerační rozdíl, který jde oproti svému předchůdci do mínusu, to se jen tak nevidí. Nová, šestá generace je ve všech ohledech kompaktnější. Camaro je 4 784 mm dlouhé, široké 1 897 mm a vysoké 1 348 mm, rozvor náprav má hodnotu 2 811 mm. V porovnání s předchůdcem tak zjistíte, že novinka je skoro o 10 cm kratší, o 2 cm užší, ale o 2,8 cm nižší. Za tohle zaslouží ve Státech pochvalu. Za chvíli už bychom se nevešli na silnici.

Ve chválení budeme ještě chvíi pokračovat. Nové Camaro totiž také pohublo. Základ karoserie je o celých 61 kg lehčí, u kompletního Camara se v základní verzi se podařilo ušetřit celých 90 kg. A to není vůbec špatné, když uvážíme, že karoserie je zároveň o 28 % tužší. Šetřilo se, kde se dalo. Orámování palubní desky už není kovové, je vyrobeno z lehčího hliníku (-4,2 kg). Dalších 12 kg ušetřila nová pětiprvková zadní náprava a použití hliníkových slitin na nápravě přední.

Změny se děly také pod kapotou. Nově tvoří základ pony nabídky Camaro LT, které pod svým označením skrývá turbodmychadlem přeplňovaný dvoulitr. Maximální výkon dosahuje 275 koní (205 kW) a točivý moment končí na hodnotě 400 Nm. Zrychlení z nuly na „skorosto“ (96 km/h) je záležitost méně než šesti sekund. Silnější Camaro RS už má šestiválec o výkonu 335 koní (250 kW) a paradoxně (a celkem logicky) nižší točivý  385 Nm. Jedná se totiž o atmosféricky plněnou jednotku, která používá přímý vstřik paliva, variabilní časování ventilů i systém deaktivace válců. U obou těchto verzí existuje možnost volby a to mezi šestistupňovým manuálem a osmistupňovým automatem Hydra-Matic 8L45. No a konečně nejsilnější Camaro SS pokračuje v nastoleném trendu přičítání válců a nabízí agreagát 6.2L LT1 V8, který můžete znát například z Corvette. Nejednalo se však o jednoduchou transplantaci. Automobilka uvádí, že pro správnou zástavbu bylo potřeba předělat zrhuba 20% dílů. Zcela nový je také třeba výfukový systém. V této konfiguraci se dostáváme na výkon 455 koní (339 kW) točivý moment o hodnotě  617 Nm. A překvapivě i zde je možnost volby převodovky (osmistupňový automat musel být lehce zesílen). Nejsilnější varianta SS pak standartně vyjíždí s brzdovým systémem Brembo.

Základní verzi má představovat klidnou volbu rozumu, takže dostala navíc aktivní odhlučnění interiéru. Verze RS a SS zvuk naopak podpoří aktivní prací reproduktorů a klapkou ve výfuku, kterou budete schopný jako řidič ovládat. Po evropském vzoru nechybí také volba režimů – Snow/Ice, Tour a Sport, Camaro SS k tomu přidává ještě ostrý režim Track. Camaro se začne prodávat ještě letos, Chevrolet zatím však neoznámil kdy. Vyrábět se bude továrně Lansing Grand River a jeho výskyt na starém kontinentu je zatím ve hvězdách. Značka u nás oficiálně ukončila své působení.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru