Přední rám s navijákem, vyvedený šnorchl, led osvětlení na střeše a sedmnáctipalcová kola Rockstar – to je Škoda Mountiaq. Za tímto modelem stojí 35 studentů, kteří na něm pracovali 2000 hodin. Od 15. října 2019 bude možné si ho prohlédnout v liberecké iQLANDII.

Nejen na příslušenství, ale i na interiéru odvedli učňové mladoboleslavského učiliště velký kus práce. Sedadla studentského konceptu mají sportovní vzhled a barevně ladí s karosérií v oranžové barvě Sunset. Navíc se letošní tým, jako první z předešlých pěti ročníků, rozhodl navrhnout i vlastní logo, které lze spatřit na potahu sedadel.

ŠKODA MOUNTIAQ: Šestá žákovská studie připravena na dobrodružství

Od mechanizace až po logistiku

A jak takové studentské auto vzniká? Učňové sice vycházeli z již existujícího modelu Škoda Kodiaq, ale to neznamená, že by byli ochuzeni o fázi vývoje nového vozu. Začali skicováním, tedy návrhem vizuálu, jak by auto mohlo vypadat, a to za pomoci šéfdesignera značky ŠKODA Olivera Stefani. Návrh pak muselo schválit představenstvo společnosti Škoda Auto. V této fázi si studenti vyzkoušeli i svoje schopnosti argumentace. Při samotné realizaci neměli učňové žádné úlevy. Rozdělili se do týmů automechaniků, autoelektrikářů, karosářů a lakýrníků, a hned se pustili do „hrubé“ práce.

Nechyběli ani logistici, jejichž hlavním úkolem bylo hlídání všech termínů. „Do naší kompetence spadá plánování schůzek a zajišťování, aby dorazili všichni zúčastnění. Musíme kontrolovat, jestli se dodržuje stanovený plán. Při prezentaci nám členové představenstva vysvětlili, že právě dodržování plánu a termínů je úplně nejdůležitější. Když je pak vůz hotový, je na nás, abychom jej odprezentovali veřejnosti,“ vyprávějí logističky Adéla Karvánková a Melanie Grmolenská.

Škoda Mountiaq na Prague Car festivalu 2019:

Na nové škodovce pracovali už 17letí učňové

„Našim dlouhodobým cílem je nadchnout mladé lidi pro technické obory. Proto nás velice těší, že takové žákovské projekty, jako je Azubi Car, existují, a že právě v našem science centru bude letošní studentské auto vystaveno. Na novém modelu škodovky navíc pracovali učňové, kterým je teprve 17–20 let. Výsledek jejich práce opravdu stojí za to. Podívat se můžete sami. Od 15. října naleznete Škodu Mountiaq před pokladnami liberecké iQLANDIE,“ říká Jana Pivoňková, marketingová manažerka iQLANDIE.

Přečtěte si také:  Mladý řidič ve fabii pospíchal domů. Záznam jeho zběsilé jízdy se dostal až na policii
Budova-iQLANDIA-Liberec
foto: Jiří Částka, www.MediaFoto.cz