ALPINE_Praha-Pyramida_Pruhonice- (1)

Chcete si koupit auto, ale potřebujete půjčit peníze? Pozor na to, co a jak uděláte

Autor: Anina Russová - Zdroj: Rixo - Foto: Pavel Srp - 23. 2. 2024


Vyhlédli jste si nové auto, ale chybí vám na něj hotovost? Nebo naopak hotovost máte, ale chcete si ji nechat pro případ nouze? Pak se nabízí vůz financovat půjčkou. Existuje ale několik možných způsobů.

Při nákupu auta můžete využít leasing, spotřebitelský úvěr, účelový úvěr nebo jeho kombinaci s vlastními zdroji. Pokud zvolíte (spotřebitelský) úvěr, máte výhodu v tom, že auto hned od začátku patří přímo vám. Doporučujeme jako první kontaktovat vlastní banku, u které máte účet. Vyřízení půjčky v takovém případě může být otázkou i několika málo minut. A stejně to funguje s účelovým úvěrem. U něj je jediný rozdíl v tom, že poskytnuté finance jsou opravdu jen na auto. U spotřebitelského úvěru je můžete nakonec využít na cokoliv. Platí ale, že byste se v každém případě měli vyhnout různým nebankovním nabídkám či snad dokonce lichvářům. Za to opravdu žádné auto nestojí.

Jinak to ale funguje u (finančního) leasingu. S jeho využitím auto totiž nepatří vám, ale leasingové společnosti. „Vy si ho tedy prakticky jen pronajímáte do doby, než auto celé splatíte – v případě finančního leasingu – případně vám nikdy patřit nebude – v případě operativního leasingu. Na začátku finančního leasingu také zpravidla budete muset zaplatit akontaci ve výši zhruba třetiny hodnoty vozidla. K využití leasingu vás ale mohou motivovat měkčí podmínky pro jeho získání nebo pohodlí, které získáte se servisem a pojištěním auta v ceně,“ vysvětlil Martin Ždímal ze srovnávače Rixo.

Neplatíte splátky na auto? Může vám přestat fungovat klimatizace, pípat auto anebo přestane úplně jezdit

Buďte obezřetní

U každé půjčky musíte být hlavně opatrní. Dobře si spočítejte, že ji zvládnete ufinancovat. Pokud ji řešíte třeba se svou bankou, nebojte se ptát i na vše, čemu nerozumíte. „Zajímat by vás měla nejen úroková sazba, ale také výše RPSN, poplatky, délka splácení nebo výše splátek. Čím nižší úrok a menší rozdíl mezi RPSN a úrokovou sazbou, tím lépe. Seznamte se také se sankcemi za prodlení nebo možnostmi odkladu splátek. Všechny tyto podmínky vám prozradí, jestli jde o férovou půjčku,“ radí Ždímal.

U (finančního) leasingu počítejte také s tím, že v případě finanční nouze se dá vůz jen velmi špatně prodat. A protože auto fakticky není vaše, můžete zapomenout i na nějaké úpravy.

„Při výběru auta se nesoustřeďte jen na okamžité náklady, podívejte se i na náklady do budoucna. Pokud kupujete ojetinu, počítejte s menší finanční rezervou na nutné opravy. Můžete ale také zjistit, že brát si nižší a dosažitelný úvěr na starší auto se vám nevyplatí už jen z toho důvodu, že do údržby a oprav dáte více peněz, než zaplatíte na úvěru i s úroky. V horším případě pak budete splácet půjčku ještě potom, co vaše auto skončí na vrakovišti. A taková půjčka vám rozhodně nepřinese užitek. Pamatujte na dobře známou poučku: měli byste si půjčovat jen na věci, které vám vydrží i poté, co úvěr splatíte,“ dodal Ždímal.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru