Nový elektromobil Ford Explorer

Neplatíte splátky na auto? Může vám přestat fungovat klimatizace, pípat auto anebo přestane úplně jezdit

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Gizmodo.com - Foto: Ford - 23. 3. 2023


Dnešní nová auta jsou neustále připojena k internetu a automobilky s nimi dokáží oboustranně komunikovat. Kvůli aktualizacím už auta nemusejí do servisu, protože se dokáží zaktualizovat sama přes internet. Ale dá se to využívat i jinak. Pokud například za auto nezaplatíte pár splátek, může vám automobilka omezit výbavu nebo například pouštět nepříjemné zvuky. Takový systém si před nějakým časem patentoval Ford.

Ford má v plánu donutit zákazníky splácet auta docela jednoduchým, ale drastickým způsobem. Pokud nezaplatí několik splátek, nejprve je na to upozorní na displeji multimédií. Pokud ani tak zákazník splátky neuhradí, může mu automobilka zablokovat některé prvky výbavy auta (například audiosystém nebo klimatizaci). Další krokem může být pouštění nepříjemného zvuku – mohl by být podobný jako například ten, pokud byste si nezapnuli bezpečnostní pásy. Jestliže by ani toto nezabralo, bude moci automobilka na dálku celé auto zablokovat, to pak případně i samo odjede zpátky k prodejci.

Přečtěte si také:  10 modelů aut, jejichž hodnota poroste. Na některé stačí třeba jen pár výplat

Až po ono odjetí zpět do servisu to lze provést už dnes, ale autonomní řízení ještě není povoleno a teprve se v některých částech zeměkoule testuje.

Jestli se ovšem tento patent dostane do praxe, je ve hvězdách.

Patent byl americkým patentovým úřadem zveřejněn letos na konci února, přibližně rok a půl potom, co jej Ford k úřadu podal.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *