dalnice-d1-rsd

Chcete jezdit po zpoplatněné dálnici? Dálniční známku nemusíte mít vždy

Autor: Anina Russová - Zdroj: Zákon o provozu na pozemních komunikacích - Ilustrační foto: Ředitelství silnic a dálnic - 27. 6. 2022


Asi každý řidič ví, že ve chvíli, kdy chce použít některou z dálnic nebo jiných placených úseků, musí mít zaplacenou elektronickou dálniční známku. Jenomže právě s jejich zavedením v roce 2021 se řada řidičů domnívá, že kontroly známek jsou složitější, a ne tak časté. Jenomže to se pletou, policisté i celníci se na ně pravidelně zaměřují, přičemž kontrola v systému je jednoduchá a rychlá. Za nezaplacenou dálniční známku mohou padnout i poměrně vysoké pokuty. Ale ne každý ji nutně musí mít, jsou auta i druhy řidičů, kteří známky řešit nemusí.

Elektromobily, převoz nemocného a další

Zákon jasně vymezuje, kdo elektronickou dálniční známku nemusí pořizovat. Jde konkrétně o Zákon o provozu na pozemních komunikacích, paragraf 20a. Povinnost platit dálniční poplatek se nevztahuje na přípojná vozidla, motorky a také veterány, které ovšem musejí mít průkaz historického vozidla a také speciální registrační značku.

Zákon z placení vyvazuje i majitele elektromobilů, vodíkových aut nebo elektrifikovaných aut, která do ovzduší vypouštějí méně než 50 g CO2 na kilometr. I tato auta ale musejí mít speciální „elektrickou“ registrační značku.

Kromě toho ale zákon od placení osvobozuje i ty, kteří přepravují těžce zdravotně postižené občany, kteří jsou držiteli průkazu ZTP, nebo průkazu ZTP/P, pokud ale provozovatelem silničního motorového vozidla je postižená osoba sama nebo osoba jí blízká. Neplatí ani ti, kteří přepravují nezaopatřené děti, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou. Ale ani ti, kteří se jakýmkoliv prokazatelným způsobem podílejí na ochraně obyvatelstva, likvidačních pracích nebo záchranných pracích.

Prodej auta s elektronickou dálniční známkou: lze ji převést na jiné auto?

Zákon také říká, že ve chvíli, kdy jsou po zpoplatněném úseku vedeny objížďky, není k jejich využití nutné kupovat dálniční známku.

Složky IZS zdarma, ostatní za pokutu

Samozřejmostí je i fakt, že dálnice neplatí složky IZS, tedy policisté, ale hasiči nebo záchranáři. Stejně tak neplatí celníci, Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) nebo vězeňská služba. Pokud tedy nepatříte do některé z popsaných výjimek, známku mít musíte. A pokud ne, můžete se dočkat pokuty na místě do 5000 Kč, ve správním řízení ale až 20 000 Kč.

Někteří řidiči zkouší systém obcházet. Vjedou na zpoplatněnou komunikaci bez ní a známku kupují teprve, když před sebou uvidí hlídku Policie ČR či Celní správy ČR.

„Tenhle způsob je naivní. Ve většině případů totiž policisté pro kontroly využívají kamery na mýtných branách, řidič tedy hlídku ani zpozorovat nemůže. Systém zaznamená přesně na vteřinu dobu nákupu. Pro naše hlídky je pak snadné vyhodnotit, zda motorista byl na zpoplatněné komunikaci s platnou známkou nebo nikoliv,“ upozorňuje plk. Michal Hodboď z Ředitelství služby dopravní police.

Za půlku

Existuje ale ještě jedna skupina automobilů, které nemusejí kupovat dálniční známku v plné výši. Jsou to osobní vozy na zemní plyn nebo biometan. Pro ně sice nejsou zpoplatněné komunikace zdarma, ale za jejich užívání zaplatí polovinu běžné ceny. To znamená, že při nákupu elektronické dálniční známky zvolí zákazník tzv. eko cenu a roční poplatek ho vyjde na 750 korun, měsíční na 220 korun a desetidenní jen na 155 korun.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , ,

1 názor na “Chcete jezdit po zpoplatněné dálnici? Dálniční známku nemusíte mít vždy”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru