policie-prujezd-ulickou

Čeští řidiči stále neumí udělat bezpečnostní uličku

Autor: Anina Russová - 3. 11. 2018


Je to měsíc a pár dní, co bylo zavedeno nové pravidlo tvorby bezpečnostní uličky při dojezdu do kolon, ale na našich silnicích se to bohužel nijak zvlášť neprojevilo. Ačkoliv se někteří řidiči v kolonách snaží stát alespoň na správné straně vozovky, děje se tak až ve chvíli, kdy se k nim blíží záchranářské nebo policejní vozidlo. Jiní fakt, že by měli uhnout, ani neřeší.

Podle České televize a několika mluvčích záchranné služby řidiči netvoří bezpečnostní uličku už při příjezdu do kolon. Navíc často uhýbají ke kraji jen ti, kteří zůstanou stát v levém pruhu. Řidiči prostředních a pravých pruhů stojí prostě na svém místě a vůbec neřeší, že porušují zákon. Nejspíš si asi ani neuvědomují, že při výjezdu složek integrovaného záchranného systému jde opravdu o sekundy a jakékoliv zdržování nebo kličkování kolonou například zdravotníky může i fatálně zdržet.

Často se také stává, že po projetí jednoho vozu police, záchranky nebo hasičů se řidiči zcela nepochopitelně vrátí doprostřed pruhu, protože nepočítají s tím, že může jet ještě další auto těchto složek nebo třeba odtahové služby, bez kterého nebude možné dálnici zprůjezdnit. Upřímně nechápeme, co je těžkého na tom, začít se už při dojezdu do kolony řadit tak, aby mezi levým a ostatními jízdními pruhy vznikl volný koridor pro průjezd. Čeští řidiči se toto učí jen velmi pomalu.

Když jsme o víkendu jeli na Nürburgring, naneštěstí jsme se na dálnici dostali do velké kolony. Takřka všichni řidiči se při dojíždění do kolon automaticky řadili tak, aby mezi nimi vznikla bezpečnostní ulička. Tu dodržovali i při přejíždění z pruhu do pruhu. Ti, kdo toto pravidlo porušovali, byli řidiči z Polska, Maďarska a dalších východnějších zemí. Nejsme v tom tedy sami, ale stydno by nám za nás samotné být mělo. Faktem ale také je, že na německých dálnicích na každém mostě visí billboardy upozorňující na to, aby řidiči při kolonách na bezpečnostní uličku nezapomínali. Možná by se právě na to měly naše úřady zaměřit a řidičům tuto absolutní nutnost neustále připínat. Jinak se to totiž nejspíš nikdy pořádně nenaučí.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek