Společnost Safe Diesel v pátek rozšířila hromadnou žalobu na koncern Volkswagen v kauze emisního skandálu (tzv. Dieselgate). Počet vlastníků dotčených vozů, kteří se k žalobě připojili, zatím dosáhl hranice téměř 2500. Safe Diesel vymáhá za každého takového vlastníka náhradu 220 000 Kč. Celková žalovaná částka tak v tuto chvíli činí skoro 550 milionů Kč.

Společnost Safe Diesel již dříve koncern VW zažalovala za 1375 majitelů postižených vozů. „Dnes jsme podali na Městský soud v Praze 8 žalobu za dalších 1 050 klientů. Dotčení spotřebitelé se mohou prostřednictvím našich stránek www.safediesel.cz i nadále přidávat k žalobě, doporučujeme ale, aby tak učinili ideálně do 18. září, poté se může část nároku promlčet,“ řekl včera advokát František Honsa z kanceláře BBH, která poškozené spotřebitele před soudem zastupuje.

Očekáváme, že soud nařídí první jednání do konce roku 2018. Celková žalovaná částka může, s ohledem na počet klientů, které zastupujeme již v současné době, překročit i miliardu korun,“ dodává Honsa.

Emisní skandál propukl před třemi lety, když americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) v září oznámila, že v automobilech koncernu Volkswagen objevila „zařízení“, které dokáže ovlivnit množství vypouštěných emisí. Daný software dokáže rozpoznat, že automobil prochází emisním testem, během kterého vypouštěné škodlivé látky automaticky sníží. V USA Volkswagen vyplatil majitelům dotčených vozů odškodné 5 100 až 10 000 dolarů. Majitelům také nabídl opravu či zpětný odkup jejich vozu. V Německu již koncern akceptoval pokutu ve výši jedné miliardy eur a odškodnění se domáhají stovky tisíc spotřebitelů v celé Evropě.