Česká pošta bude jezdit elektromobily, jen letos jich pořídí 250. Celkem to bude tento rok 2000 aut

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Česká pošta - 23. 2. 2024


Každá firma musí čas od času měnit obsazení vozového parku. A pokud jde o tak velkou společnost, jakou je Česká pošta, nelze se co divit, že je ta výměna opravdu monumentální. Poště bude během letošního roku dodáno 1958 nových aut, nicméně podnik zároveň 2500 starých vozidel vyřadí.

Pošta letos do své flotily zařadí 994 nových dodávek. „Z toho bude 460 vozů značky Opel, 130 vozidel značky Ford a 404 automobilů podle vítězné, dosud nevysoutěžené nabídky. Osobních automobilů bude dodáno celkem 964 kusů, z toho bude 652 vozů značky Škoda Kamiq, 44 aut Karoq, 120 vozů Enyaq a 148 vozidel dalších značek podle zatím nevysoutěžené nabídky. Touto obměnou se průměrné stáří vozového parku České pošty dostane pod tři roky. Celková hodnota všech letos dodaných nových vozů bude záviset na vysoutěžených cenách, odhad je přes jednu miliardu Kč. Z toho 250 aut bude v majetku České pošty, zbytek bude provozován formou operativního leasingu po dobu 3 let, nebo formou finančního leasingu po dobu 6 let,“ popsala pošta.

„V rámci pravidelné obměny letos Česká pošta vymění asi 2 000 vozidel, z nichž 250 bude elektromobilů,“ uvedl Vít Bukvic, pověřený řízením divize logistika České pošty, a dodal: „Naše osobní vozy mají v průměru nájezd přes 70 km denně, dodávky samozřejmě o něco více a nákladní vozidla asi 270 km denně. Proto byl nákup elektromobilů v kategorii M1 a N1 dobrou volbou, mají nižší emise i provozní náklady, plníme zákonné požadavky na elektromobilitu ve vozovém parku, a navíc pomáháme životnímu prostředí.“  

Nejčastějším typem paliva u poštovních vozidel je nafta (73 %), dále benzín (24 %), stlačený zemní plyn (2 %) a elektrická energie. Právě podíl elektromobilů se nyní v rámci pravidelné obměny vozového parku zásadně navýší. Zhruba čtvrtina vozového parku dosahuje stáří tři roky, většina všech vozidel však není starší šest let. Zatímco vozidla pořízena na operativní leasing jsou obměňována po 3-5 letech a na finanční leasing po 6 letech, elektromobily a speciální vozidla jsou pořizována do vlastnictví podniku.

Česká pošta převzala nová auta. Do fleetu zařadila 652 nových Kamiqů

Bude se i vyřazovat

Během letošního roku bude pošta muset ze svého vozového parku vyřadit užitková i osobní vozidla, která doslouží. Půjde o dodávky Ford Transit z roku 2008, Renault Kangoo Expres z roku 2007, ale i osobní auta, především škodovky z let 2009 a 2010. Proto již v polovině minulého roku firma vypsala první výběrové řízení, jehož prostřednictvím hledala nejvhodnější náhradu. V souladu se závazkem České republiky plně elektrifikovat vozový park státních podniků a institucí do roku 2030 byla poptávka na nákup vozidel do vlastnictví České pošty směřována výhradně na elektrické modely. Smlouvy na dodávku vozidel byly podepsány koncem loňského roku, aby byly splněny podmínky pro čerpání dotací.

„V kategorii užitkových vozů se vítězem výběrového řízení stal Ford, který dodá 130 vozů modelu E-Transit 350 Base v ceně jedno vozidla 1 081 400 Kč bez DPH, s dotací 540 700 Kč bez DPH je výsledná cena poloviční. Cenově nejvýhodnější nabídku v kategorii osobních vozů předložila Škoda Auto, která dodá 120 vozů Škoda Enyaq iV 85 Clever v ceně jednoho vozidla necelých 795 000Kč bez DPH. Na nákup bude dále využita dotace ze Státního fondu životního prostředí, která finální cenu pro Českou poštu sníží na 435 000 Kč bez DPH,“ doplnila pošta. Česká pošta také plánuje ke svým 25 dobíjecím stanicím pro elektroauta pořídit dalších 80 těchto jednotek s využitím dotací z výzvy pro předkládání žádostí o poskytnutí podpory z Národního programu Životní prostředí v rámci Národního plánu obnovy, financovaného z Nástroje na podporu oživení a odolnosti.

První letošní dodávka nových vozidel se spalovacími motory již byla realizována minulý měsíc, kdy Česká pošta převzala 652 nový vozů Škoda Kamiq s motorizací 1,0 TSI 81kW Fresh. V rámci operativního leasingu na 36 měsíců má pro tyto vozy zajištěný servis a údržbu, pojištění odpovědnosti, asistenční službu včetně nároku na náhradní vozidlo či sezonní pneumatiky.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru