skoda-nove_registracni_znacky-slovensko

Česká firma zuří. Vyhrála tendr na dodávky RZ na Slovensku, smlouva ale byla předčasně ukončena

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Denník N - Foto: Škoda Slovensko - 11. 8. 2023


Slovensko před časem zavedlo nové registrační značky. Nebude rozlišovat kraje ani města a bude je mít čistě podle abecedy. Nové značky už tam vydávají, ale mají s nimi už i problémy. Za prvé je nemohou přečíst některé kamerové systémy a za druhé naši sousedé předčasně změnili dodavatele. A to se tomu původnímu, české společnosti SPM, samozřejmě nelíbí.

Česká firma Security Paper Mill (SPM), která dodává i české registrační značky, původně vyhrála tendr na dodávky nových registračních značek pro Slovensko, přičemž kontrakt měl platit čtyři roky. Toho se zúčastnily čtyři firmy. Slovensko sice s českou firmou smlouvu uzavřelo, ale následně ji předčasně vypovědělo. Zvolilo jiné řešení, registrační značky tam dodává státní firma Automobilové opravovne.

Na Slovensku se o výrobě a dodávkách registračních značek mluvilo dlouhé roky. Slovenská firma Turčan Delta je prý už od roku 1997 dodávala za nepřiměřeně vysoké ceny, protože za jeden kus si účtovala 7,17 eur bez DPH, za set na auto to tedy bylo celkem 14,14 eur bez DPH. Informuje o tom slovenský Denník N. Česká firma SPM vyhrála zakázku s cenou o poznání nižší, když jedna tabulka měla vyjít na 3,95 eur bez daně. Slovensko díky tomu mělo ročně ušetřit až 3,5 milionu eur.

Praze brzy dojdou současné registrační značky. Už se ví, jak budou vypadat ty nové

Smlouvu s českou společností uzavřelo Slovensko v zimě v roce 2021, ale o pár týdnů později zakázku zadal státní firmě Automobilové opravovne. S tou se ale tamější ministerstvo vnitra dohodlo bez tendru. Cena, za kterou dodá státní firma tabulku, je 3,8 eur, nakonec si ovšem firma účtuje ještě o 10 centů méně. To má ve srovnání s původní firmou Turčan Delta znamenat úsporu až 5 milionů eur ročně a současně dalších 1,5 milionu eur ročně ve srovnání s českou firmou SPM.

Česká firma SPM ale tvrdí, že by registrační značky dokázala dodávat ještě levněji, hovoří o ceně 3,4 eur za jednu, ale slovenské ministerstvo vnitra s ní nekomunikovalo. „Je zřejmé, že ministerstvo konalo v zjevném a úmyslném rozporu s principy hospodárného nakládání s veřejnými prostředky,“ cituje slovenský Denník N českou společnost SPM. Ta dále tvrdí, že ministerstvo výpovědí smlouvy bez uvedení důvodu porušilo uzavřenou smlouvu. SPM tak podle Denníku N vznikly škody ve výši kolem tří milionů eur a dalších asi 1,5 milionu eur se má týkat skladových zásob. Firma připouští, že pokud by se se Slovenskem nedomluvilo, zvažuje řešení soudní cestou.

Slovensko ovšem oponuje s tím, že se chovalo transparentně, a zdůrazňuje, že je důležité, aby mělo výrobu registračních co nejvíce pod kontrolou. „Bezpečnost a kontinuita dodávek byla jedním z hlavních důvodů pro toto rozhodnutí,“ vysvětluje ministerstvo dopravy s tím, že o záměru vyrábět tabulky registračních značek ve vlastní režii účastníci výběrového řízení dopředu věděli a smlouvu bylo možné předčasně ukončit.

Štítky: , , , , ,

1 názor na “Česká firma zuří. Vyhrála tendr na dodávky RZ na Slovensku, smlouva ale byla předčasně ukončena”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru