Kolem paliv se teď v České republice vedou vášnivé debaty, protože od ledna na čerpacích stanicích budou nové druhy benzinu, s nimiž si některá starší auta nemusejí příliš rozumět. U našich západních sousedů jdou nicméně ještě dál. V Německu totiž povolili tankovat nové biopalivo, které je vyrobeno kompletně z odpadů. Do svých aut ho budou moci natankovat majitelé naftových aut.
Pro Německo to sice změna je, ale není tak velká, jak by se mohlo na první pohled zdát. Němečtí řidiči totiž už teď mohli tankovat palivo, které odpady (například použitý kuchyňský olej apod.) obsahovalo, šlo však pouze o příměsi. Teď z něj ovšem bude moci být nafta vyrobeno zcela.
Nabízí se otázka, jestli ho lze bez problémů tankovat do všech naftových aut. A odpověď je, že nikoliv. Starší auta s takovou naftou mohou (a pravděpodobně také budou) mít problém, ale všechna nová auta, která přicházejí na trh, už s ním musejí umět pracovat bez jakýchkoliv problémů. Nemusíte se ovšem bát, že byste ho do nádrže načerpali omylem, protože německé čerpací stanice jej musejí označovat tak výrazně, abyste si jej s běžnou motorovou naftou nespletli.
Na čerpacích stanicích ORLEN Benzina lze odevzdávat použitý kuchyňský olej
Důvod, proč se takové palivo objevuje, vás asi napadne. Je to z důvodu snižování emisí. Výkonný ředitel Svazu německého biopalivového průmyslu Elmar Baumann řekl, že jde o významný krok směrem k ochraně klimatu v sektoru dopravy. Bionafta, například právě ta, která je vyráběna z použitých kuchyňských olejů, produkuje o 70 až 90 % emisí CO2 míň než běžná motorová nafta.
Dobrý pokus jak si zase zalepovat naftová čerpadla bionaftou. Až v zimě zatuhne, existuje řešení. Kaskadérům s bionaftou doporučuji začít hledat na internetu.