Už něco přes měsíc ceny pohonných hmot klesají, včera se v České republice prodávala paliva za 44,41 Kč za litr Naturalu 95 a 45,11 Kč za litr motorové nafty. I tak je to pořád o přibližně 6 Kč víc než letos v únoru. Trend zlevňování by měl ještě nějakou dobu pokračovat.
„V příštích sedmi dnech pohonné hmoty v Česku dále zlevní, a to v rozsahu 50 až 60 haléřů na litr. Dále totiž klesá jak cena ropy na světových trzích, tak také cena paliv velkoobchodně prodávaných paliv na surovinové burze v Rotterdamu. Cena ropy nyní bezprostředně klesá v důsledku růstu ropných zásob v USA, jenž signalizuje pokles poptávky,“ říká ekonom Lukáš Kovanda.
Ceny paliva od března, kdy začala válečná invaze Ruska na Ukrajinu, rostly a dostaly se i nad 50 Kč za litr, ale v posledním měsíci už opět klesají, jak ukazuje přiložený graf. Ten sleduje vývoj ceny pohonných hmot od 3. června 2022 do 3. srpna 2022 podle dat společnosti CCS. Na tom je vidět, že nejdráže jsme tankovali na přelomu června a července a od té doby ceny postupně klesají.
Důvodem poklesu cen ropy je podle Kovandy i včerejší rozhodnutí kartelu OPEC a jeho spojenců v čele s Ruskem o tom, že navýší těžbu. Přesto nepůjde o žádné zásadní navýšení, ale jen o 100 tisíc barelů denně. Důvodem mají být obavy z dopadu recese v USA a covidových uzavírek v Číně. To by totiž mohlo způsobit ekonomický útlum a pokles poptávky po ropě, která by mohla vést k výraznějšímu poklesu cen. Výraznější zvýšení těžby ropy se navíc nehodí samotnému Rusku, protože to naopak potřebuje držet západní Evropu v obavách nejen z dostatku ropy, ale i plynu a dalších podobných komodit.
Otázkou nakonec zůstává, jak se situace ohledně ceny ropy na světových trzích bude vyvíjet dál, protože před časem varovala analýza americké banky JP Morgan, že cena za barel ropy Brent by mohla vzrůst téměř trojnásobně, což by se na ceně paliva pro koncové zákazníky projevilo velmi zásadně.