skoda-120

Nedostatek benzinu ze Sovětského svazu byl i před 30 lety. Tehdy jsme mohli tankovat 25 litrů za měsíc

Od Radim Plachý | Zdroj: youtube.com, wikipedia.com - Foto: Škoda - 20. 3. 2022


Teď už sice ceny benzinu a nafty o něco klesly, ale ještě před pár dny se pohybovaly na historickém maximu. Spousta řidičů jezdila méně, aby nemusela tolik tankovat,ale pohonných hmot byl dostatek. Jiná situace ale byla před třemi desítkami let, kdy palivo nebylo a motoristé dostávali za běžnou cenu pouze určité množství.

Psal se rok 1990, kdy se v České republice objevily komplikace s nedostatkem benzinu a nafty. Ty souvisely na jedné straně s dodávkami pohonných hmot z tehdejšího Sovětského svazu, což je docela podobná situace jako dnes, ale také s panikou lidí. 

Přečtěte si také:  Audi bude pro své šestiválcové motory TDI používat naftu vyráběnou z odpadu

Řidiči totiž zpanikařili, když se dozvěděli, že pohonné hmoty mají být dražší. Motoristé tak začali tankovat do aut, ale i do kanystrů a zásoby čerpacích stanic tak rychle vyprazdňovali.

Tehdy se to řešilo tím, že řidič mohl natankovat pouze 25 litrů pohonných hmot na měsíc. Tankování se zapisovalo do technického průkazu. Pokud jste pak potřebovali během měsíce natankovat znovu, mohli jste, ale za výrazně vyšší cenu.

Přečtěte si také:  Cena paliv v České republice klesá. Ekonomové se shodují na tom, že tento trend bude pokračovat

Řidičům se to ale samozřejmě nelíbilo, jak dokazuje dobová reportáž. „Stačí vám pětadvacet litrů?“ Ptá se moderátorka jednoho z tankujících řidičů. Ten jí s úsměvem odpovídá: „Na měsíc? Jste spadla z višně, ne?“