diesel-adblue

Ceny AdBlue stoupají, zásoby mizí. Ministerstvo dopravy chce nakoupit jeho zásoby do státních hmotných rezerv

Autor: Radim Plachý - Zdroj: ČTK - Foto: Pavel Srp - 23. 10. 2021


AdBlue začíná být nedostatkovým zbožím. Ta zpráva se objevila teprve před pár dny, ale za těch pár dní se už ceny AdBlue vyšplhaly do nesmyslných výšin. Tahle, pro nejnovější naftové motory, nezbytná tekutina je teď dokonce dražší než benzin. Ministr dopravy Karel Havlíček proto chce nakoupit zásoby do státních hmotných rezerv.

Moderní naftové motory potřebují AdBlue k čištění výfukových plynů. Výrobci je nastavili tak, že bez této tekutiny nebudou schopny provozu, a jakmile AdBlue dojde, už nenastartují. Teoreticky a technicky by to sice problém být neměl, ale elektronika to nepovolí. Nedostatek AdBlue se ovšem netýká pouze osobních aut, ale zejména autobusů a nákladních aut. Jeho zvyšující se ceny by se tak opět mohly projevit na rostoucích cenách některých služeb a zboží.

Přečtěte si také:  Ministr dopravy Havlíček svolává AdBlue tým. Chce řešit nedostatek AdBlue

Cena AdBlue už někde vystoupala dokonce na pětinásobek a již překonává benzin. Lidé ho občas panicky skupují, takže i kvůli tomu se poptávka zvýšila o 70 až 100 % nad normální stav. To je jeden z důvodů, proč chce český ministr dopravy Karel Havlíček doporučit vládě, aby Správa státních hmotných rezerv zásoby AdBlue nakoupila. Ty by měly sloužit zejména pro integrovaný záchranný systém (policisty, hasiče a záchranáře). Informovala o tom ČTK.

 

Úplného nedostatku AdBlue bychom se sice bát neměli, protože podle České asociace petrolejářského průmyslu by měly mít velké sítě čerpacích stanic dodávky nasmlouvané minimálně na rok dopředu.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *