tankovani-cerpaci-stanice-palivo-subaru-brz

Cena ropy klesá. Příčinou jsou obavy ze zpomalení růstu a ztráta tahu na bránu

Autor: EXT - Text: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank - Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg - Foto: Pavel Srp - 14. 12. 2022


Ropa Brent se poprvé od začátku ledna obchoduje pod 80 dolarů. Obavy z ekonomických vyhlídek na rok 2023 totiž spustily nový technický výprodej a likvidaci dlouhých pozic obchodníků a investorů, kteří před koncem roku snižují svou expozici. I nadcházející měsíce budou nejspíš obtížné, nejisté vyhlídky panují v oblasti nabídky i poptávky. Obchodníci zvažují, zda je vyšší riziko recese, nebo pravděpodobnost oživení čínské poptávky, jaké budou dopady přetrvávajících sankcí proti Rusku a v neposlední řadě, jaké je riziko dalších cenových intervencí OPEC+.

Ropa Brent dál ztrácí půdu pod nohama a v posledních týdnech, poprvé od začátku ledna, uzavřela pod 80 dolarů. Ještě předtím, než se odrazila ode dna, ji srazil další výprodej až na 77,74 dolarů. WTI před opětovným obnovením poptávky dosáhla jednoletého minima 72,75 dolarů. Oba futures kontrakty se v posledním týdnu ocitly pod tlakem, protože upadá ochota riskovat. Pozornost se začíná upínat k nadcházejícímu roku a rostoucím obavám z ekonomického zpomalení, které utlumí poptávku. K tomuto propadu dochází na pozadí nízké likvidity, kdy počet otevřených pozic v ropě Brent klesl na sedmileté minimum, což s sebou přineslo zbytečnou volatilitu.

Nejvíce toto oslabení dopadlo na přední konec křivky a time spready oslabily do té míry, že se rozdíl mezi prvním a šestým měsícem futures kontraktu na ropu Brent, což je globální benchmark, vrátil poprvé od listopadu 2020 do stavu contango. V březnu, kdy po ruské invazi vrcholila nejistota, se spotový měsíční kontrakt na ropu Brent obchodoval o 24 % výš než roční forward.

Křivka ropy Brent se za poslední měsíc posunula výrazně níž a příčinou je hlavně oslabení na jejím předním konci.

Křivka ropy Brent se za poslední měsíc posunula výrazně níž a příčinou je hlavně oslabení na jejím předním konci.
Zdroj: Bloomberg

Marže rafinérií, které se řídí nabídkou a poptávkou, jsou dobrými ukazateli síly trhu v danou dobu a v posledních týdnech čím dál víc signalizují oslabení. A nejde jen o benzínové marže, které byly celé měsíce považovány za nepříjemný vedlejší produkt zvýšené poptávky po naftě. I u nafty samé teď marže po období silné poptávky vykazují známky poklesu. Evropské rafinerie, které navyšovaly produkci a poptávku před omezením ruských dodávek kvůli sankcím, vykazují známky poklesu.

Zdroj: Bloomberg, Saxo Group

Krátkodobé vyhlídky jsou problematické, protože sezónní útlum poptávky a postupný pokles cen způsobí další výprodej ze strany technických obchodníků a fondů, které před koncem roku uzavírají dlouhé pozice. Ani výhled na zbytek roku 2023 nevypadá nijak růžově a obchodníci zvažují, zda je vyšší riziko recese, nebo pravděpodobnost oživení čínské poptávky, a jaké budou dopady přetrvávajících sankcí proti Rusku.

Trh navíc musí zohlednit riziko intervencí kartelu OPEC+, který se bude snažit zastavit pokles cen dalším omezením produkce. Brzy se také zastaví prodej ropy z amerických strategických rezerv, které jen letos uvolnily přes 200 milionů barelů. Americké zásoby ropy pro komerční účely se tento rok zvýšily jen o 1 milion barelů a zásoby nafty jsou na nejnižší sezónní hladině za osm let. Přebytečné barely jsou totiž ve formě nafty i rafinérských produktů expedovány do zahraničí, zejména do Evropy, která za normálních okolností dovážela více než 50 % rafinérských produktů z Ruska. 

Zdroj: Bloomberg, Saxo Group
Štítky: , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru