Celníci zastavili auto bez zaplacené dálniční známky a zatížené dluhem z pokut. Řidič sice za nic nemohl, ale málem do cíle nedojel

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Celní správa - 10. 11. 2022


Už několik měsíců mají celníci a policisté pravomoc za nezaplacené pokuty zabavovat registrační značky. Ty jsou pak vráceny ve chvíli, kdy jsou veškeré dluhy uhrazeny. Není přitom důležité, jestli za volantem auta, které je dluhem zatíženo, sedí provozovatel nebo ne. A na to před nedávnem málem doplatil cizinec s půjčeným autem.

Ten si půjčil auto a vyrazil na cestu vedoucí po dálnici D11. Tam jej ale zastavila hlídka královéhradeckých celníků, které aplikace na kontrolu známek ukázala, že auto nemá dálniční poplatek uhrazen. Navíc se ukázalo, že auto je půjčovny a ta na pokutách dluží 125 000 Kč.

Přečtěte si také:  Před dovolenou si ověřte platnost dálniční známky i na půjčeném autě. Vyplatí se to

„Vzhledem ke skutečnosti, že celníci mohou požadovat po řidičích motorových vozidel uhrazení jejich nedoplatku či nedoplatku provozovatelů kontrolovaných vozidel za dopravní pokuty, jež jim bylo svěřeno při kontrolách dopravních prostředků a jejich nákladu, vyzvali řidiče k jeho úhradě. Přestože deklaroval, že provozovatel dluh jistě brzy vyrovná, celníci byli připraveni zadržet na místě při nezaplacení dlužné částky tabulky státní poznávací značky a o svém oprávnění s řidičem komunikovali,“ vysvětlila krajská tisková mluvčí celníků Jitka Fajstavrová. Během několika málo okamžiků byl nakonec dluh vyrovnán osobně majitelem autopůjčovny včetně uložené pokuty 2500 Kč za jízdu bez úhrady časového poplatku.

Od začátku tohoto roku, od kdy možnost odebírat registrační značky platí, inkasovali hradečtí celníci za neuhrazené nedoplatky téměř 900 000 Kč od 395 osob. Z toho šlo v 283 případech o Čechy a ve 112 případech o cizince. Ve 14 případech celníci registrační značky zadrželi.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek