GAZ-M-21_Volga-3_serie

Carevna slaví 65 let. První GAZ-21 Volha byla vyrobena v roce 1956

Autor: Radim Plachý - Zdroj: ČTK, wikipedia.com -  31. 10. 2021


Je to už 65 let, kdy z výrobní linky sjel první vůz GAZ-21 Volha, kterému se přezdívalo „Carevna“. Stalo se tak 15. října a majestátní limuzína vydržela ve výrobě až do začátku 70. let, kdy jej nahradila nová, modernější a hranatá generace GAZ-24.

GAZ-21Volha je autem, které jsme mohli vcelku hojně vídat i v Československu. Sem ho automobilka GAZ (zkratka značí název Gorkovskij Avtomobilnyj Zavod) dodávala hlavně coby podnikové (tedy služební) automobily, ale i jako vozy taxi anebo služební vozy SNB (tedy Sboru národní bezpečnosti).

Už v době zahájení produkce nebyla nebyla „Carevna“ úplně moderní, ale měla konkurovat západním limuzínám. Sovětský svaz se inspiroval americkými automobily, takže nakonec příliš nepřekvapí, že první modely GAZ-21 se hodně podobaly Fordu Customline z roku 1953.

Přečtěte si také:  Volkswagen představuje limitovanou speciální edici Polo GTI Edition 25

Automobil zpočátku výroby poháněl vylepšený čtyřválec SV z modelu GAZ M-20 Poběda. Dostal ale objem válců zvětšený na 2432 cm³, díky čemuž je výkon 48 kW/65 koní. Bylo to ovšem jen dočasné řešení, protože se čekalo na vývoj nového motoru. A ten se objevil v roce 1957. Šlo o čtyřválcový motor s hliníkovým blokem a s rozvodem OHV. Jeho objem činil 2445 cm³ a výkon 52 kW/71 koní.

Motor byl přitom spojen s manuální třístupňovou převodovkou, takže auto neoplývalo žádnou zajímavou dynamikou. Wikipedia ovšem uvádí, že mezi v letech 1957 až 1959/60 existovalo i několik automobilů s automatickou převodovkou.

GAZ-22 back.jpg
Foto: Wikipedia – RumlinVlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Zpočátku se GAZ-21 Volha vyráběl pouze jako sedan, ale v roce 1962 přišla do nabídky i verze kombi, která se nazývala Universal. Z kombíků nakonec vzniklo i několik kusů, které měly automatickou převodovku a osmiválcový motor s objemem 5,5 litru, která byla určena pro potřeby sovětských bezpečnostních orgánů.

Přečtěte si také:  Čtyři generace Škody Octavia RS aneb evoluce rychlosti

Výroba byla ukončena v roce 1970, přičemž už o dva roky později byla spuštěna výroba nástupce. Celkem bylo vyrobeno téměř 640 tisíc „Careven“.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *