bmw-m3-autoskola

Budoucí řidiči budou lépe připraveni. Nově i díky videím doplňujícím otázky v závěrečných testech

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR - Foto: Pavel Srp - 26. 4. 2022


Již brzy se zájemci o získání řidičského oprávnění budou v testech i při přípravě na ně setkávat s dalšími novými otázkami. Ty se nově zaměří ještě více i na předvídání a bezpečnou jízdu v provozu s jeho nejzranitelnějšími účastníky: motorkáři, cyklisty a chodci. Poprvé budou zařazena i edukativní videa, která spolu s již zavedenými animacemi ještě lépe vtáhnou budoucí řidiče do řešení každodenních situací v reálném provozu. Nové zkušební otázky dnes představili zástupci Ministerstva dopravy a Asociace autoškol.

„Již zanedlouho, 5. 6., přidáme do testových otázek pro závěrečné zkoušky v autoškolách dalších 32 z nich. Textovou i audiovizuální formou budou ještě lépe představovat budoucím řidičům běžný provoz, ve kterém se budou moci již zakrátko po složení zkoušky pohybovat. Nově nebudou chybět ani plnohodnotná videa např. s pohybujícími se chodci, takže zase celý systém posouváme dál,“ říká Stanislav Dvořák, ředitel Odboru agend řidičů Ministerstva dopravy.

Přečtěte si také:  Ministr dopravy si myslí, že nový bodový systém přinese na silnice větší bezpečnost. Kontrolovat mentory ale stát nezvládne

Zájemci se s novinkami mohu seznámit a vyzkoušet si je na webu noveotazky.cz.

„V testových otázkách ze zkoušky se nyní zaměřujeme na aktuální témata souvisejícími se zlepšujícím se počasím na jaře a v létě, kdy se na silnicích řidiči více setkávají s motorkáři, cyklisty či chodci. Pamatujeme tak například na situace, kdy je potřeba se před otevřením dveří zaparkovaného auta dobře podívat do zpětného zrcátka, abychom neohrozili projíždějícího cyklistu či připomínáme zákonitosti záchranářské uličky,“ charakterizuje novou sadu předseda Asociace autoškol Aleš Horčička.

Jen autoškola nestačí. Mladí řidiči potřebují jezdit

Teoretické zkoušky žadatelů o řidičská oprávnění probíhají na počítačích v 206 obcích s rozšířenou působností po celé republice. Testy skládají žadatelé on-line v systému Ministerstva dopravy. Každý žadatel jimi musí projít. Každý žadatel je musí úspěšně absolvovat, aby mohl pokračovat v praktické části zkoušky, tj. v jízdách.

Začlenění již třetí sady testovacích otázek do systému zkoušek v autoškolách zajistil státní podnik CENDIS, který příslušnou aplikaci eTesty (Testy (mdcr.cz) provozuje a technicky zajišťuje její bezproblémový chod. „Dynamické video sekvence, které velmi realisticky zobrazují situace, s nimiž se řidič v provozu může setkat, jsou v eTestech novým typem otázek. Systém jsme tak museli rozšířit o několik možností jejich zobrazení. V rámci cvičného testu se lze k videu vrátit zpátky, ale vždy se musí vidět celé, aby bylo možné zadat či změnit odpověď. Chtěli jsme se tak co nejvíce se přiblížit reálné dopravní situaci, kdy řidič v provozu nemá možnost zastavit čas, vrátit se a rozhodnout se jinak, správně,“ přibližuje ředitel státního podniku Cendis Jan Paroubek.

Přečtěte si také:  EU chce povinné zkoušky pro starší řidiče. Chce tím snížit počet dopravních nehod

Nové otázky jsou součástí projektu Nová generace testových otázek pro žadatele o řidičské oprávnění (noveotazky.cz). Jde o 100 nových textových a 20 animovaných dopravních otázek pro zkoušky v autoškolách, které postupně nasazujeme do ostrých testů. Novou generaci otázek si na webu noveotazky.cz může vyzkoušet každý. Kompletní sady otázek, včetně původních, jsou dostupné na veřejné části aplikace webu Ministerstva dopravy Testy (mdcr.cz).

S testovými otázkami ke zkouškám v autoškole se ročně setká až 120 tisíc zájemců o řidičské oprávnění, kterým se snažíme zařazením těchto nových otázek představit aktuální trendy v každodenním provozu.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *