test-2021-bmw_m4_competition-g82- (12)

V autě je spousta mechanických dílů i provozních kapalin, které je potřeba měnit. Některé z nich při defektu, ale spoustu z nich preventivně. Jednou z takových kapalin je i ta brzdová. Pamatujete si, kdy jste ji u svého auta nechali vyměnit?

Brzdy jsou jednou z nejdůležitějších věcí na autě, na nichž bezvýhradně záleží bezpečnost posádky. Brzdové obložení, ale i destičky a kotouče měníme relativně často. Jejich opotřebení závisí hlavně na tom, jak s autem jezdíme (a také na kvalitě materiálu, ze kterých byly v druhovýrobě vyrobeny), ale u brzdové kapaliny je to trochu jinak.

Skřípějící brzdy u auta nemusí nutně znamenat problém, vysvětluje Porsche

Na její kvalitu má samozřejmě také vliv, jak s autem jezdíme, respektive jak používáme brzdy, ale také věk. Brzdová kapalina je totiž hygroskopická, takže má schopnost pohlcovat vzdušnou vlhkost. A to může být problém, protože tím klesá její bod varu a negativně se mění i její provozní vlastnosti. Nižší bod varu znamená, že může dojít k tomu, že se kapalina při delším brzdění zahřeje a voda, kterou do sebe navázala, se změní na páru. A pára je, jak známo, stlačitelná, což účinky brzdové kapaliny snižuje.

Přečtěte si také:  Teče vám něco z auta? Poradíme, jak zjistit, co by to mohlo být

Obecně se doporučuje kvalitu i stav brzdové kapaliny kontrolovat. Zejména pak v případě, kdy pedál brzdy změkne a účinek brzd se sníží.

Je také možné, že brzdová kapalina z nádobky mizí. V takovém případě je potřeba to ihned řešit, protože s největší pravděpodobností někde uniká. Je možné, že je to přes brzdovou hadičku, která může být zpuchřelá, nebo přes brzdovou trubičku, která mohla proreznout, případně přímo kolem brzdového třmenu, brzdového válečku anebo kdekoliv jinde v brzdovém vedení.

Přečtěte si také:  I brzdy potřebují kontrolu. Máte zvlněné kotouče? A víte, kdy kotouče a destičky měnit?

Obecně se doporučuje měnit brzdovou kapalinu přibližně každé tři až čtyři roky, ale to dodržuje jen málo řidičů a majitelů automobilů. I tak je ale dobré to jednou za pár let udělat. Průměrný bod varu je dnes u moderních kapalin přibližně 230°C – když jsou nové. Už při 2% přítomnosti vody se však teplota jejího varu radikálně snižuje. Klidně až o 50°C.

Přidat komentář