Řeknu vám, jsou dny, které vážně nesnáším: Jsou to všechny pondělky, první dny po dovolené a také dny, kdy se ohlásí do aukce vůz, kterým se často proháním ve svých snech. 🙂 No, a dneska to vážně nestojí za nic, protože je pondělí, a protože se k nám doneslo, že se do aukce chystá opravdová pecka. Aukční dům Bonhams představí v polovině srpna v rámci Monterey Auctions raritní Porsche 959.

Už samo 959 je jedinečná, vždyť automobilka vyrobila celkem jen 337 kusů, a tohle konkrétní auto by mělo být 125. vyrobeným kusem. Světlo světa spatřilo v roce 1987 a ihned poté, co opustilo německou továrnu, putovalo až do Japonska. O tři roky později se tahle kráska dostala do ruky americkému nadšenci do Porsche, Jamiemu Mazootovi a ten ji po nějaké době prodal současnému majiteli, Tonymu Hartovi do Spojených států. Po příjezdu do Ameriky prošla 959 obrovským upgradem firmy Canepa Design za zhruba 180 tisíc dolarů (dnešním kurzem něco přes 4 miliony Kč) a to nejen proto, aby vůbec auto mohlo na silnice, ale aby bylo ještě brutálnější, než je. Namontovala se nová turba, na zákazku se vyrobil výfuk a také podvozek. Auto odpovídá silnějšímu 959S.

Porsche 959 se chlubí pohonnou jednotkou o objemu 2.8 litru s přeplňováním dvěma turbodmychadly. Jeho plochý šestiválec tak řidiči poskytuje 576 koní a točivý moment 676 Nm! Díky tomu se zrychlení z 0 na 100 km/h odehraje za něco málo přes tři sekundy a maximální rychlost se zastaví na 350 km/h. To vše může být 14. srpna vaše, ale pouze v případě, že si připravíte zhruba 1 – 1,25 milionu dolarů, tedy v přepočtu něco mezi 24 a 30 miliony korun! Další fotky a informace najdete přímo na webových stránkách aukčního domu.

Už chápete mou frustraci? 🙂