Před vánoci nám BMW připomnělo svou první generaci skvělého M3 E30, která patří k těm nejlepším. Není nejsilnější, ani nejrychlejší, ale je první a je to ryzí sporťák. V roce 1992 ji ale nahradila generace druhá s interním označením E36. A na tu se zaměříme ve videu tentokrát.

Přečtěte si také:  Rallye Dakar 2021: První škodovka na Dakaru musela v 10. etapě skončit. Začal se jí přehřívat motor

Video opět pochází z dílny automobilky, zveřejněno bylo také před vánoci, ale berte ho teď od nás jako opožděný dárek. I u druhé generace BMW M3 vyrábějící se od roku 1992 až do roku 1999, byl kladen důraz na to, aby auto nabídlo to nejlepší ze světa motorsportu, ale aby se s ním zároveň dalo jezdit každý den. Pod kapotou se nově objevily řadové šestiválce.

Z počátku výroby to byl třílitr s výkonem 210 kW/286 koní v 7000 ot./min a točivým momentem 320 Nm ve 2600 ot./min. Díky tomu dokázalo tohle auto zrychlit z 0 na 100 km/h za pouhých 5,4 sekundy a uhánět maximální rychlostí 250 km/h. V roce 1995 ale přišel facelift a s ním nový motor, jehož objem vzrostl na 3,2 litru. Narostl také výkon, jehož hodnoty byly 236 kW/321 koní (v 7400 ot./min) i točivý moment na 350 Nm (ve 3250 ot./min). Zrychlení z 0 na 100 km/h se zkrátilo na 5,2 sekundy, ale maximální rychlost 250 km/h zůstala.

Oproti sériové verzi BMW E36 se karoserie nedočkala mnoha změn, nedostala široké blatníky předchůdce, ale jiné byly samozřejmě oba nárazníky či zcela nová aerodynamicky tvarovaná vnější zpětná zrcátka. Některé verze – speciální GT vždy – dostaly velké zadní přítlačné křídlo.

Přečtěte si také:  V Česku na jaře otevře muzeum Svět škodovek. Podívejte se na příběhy aut a fotogalerii toho, co bude k vidění

Pod kapotou druhé generace BMW M3 byla velká spousta inovativních prvků, například systém VANOS, který přinesl variabilní ovládání vačkové hřídele a tedy možnost změny časování ventilů. Nové bylo také možné připlatit si za „automatickou“ převodovku SMG, což byl vlastně spíše robotizovaný manuál.

Přibyly také karosářské verze. Kromě verzí Coupé a Cabrio, které bylo možné pořídit i v předchozí generaci, to byl také praktičtější sedan. Kombi se v M3 dosud nikdy neobjevilo, to nabídla pouze verze M5.