BMW představuje novou generaci modelu X5 – foto + video

Od Pavel Srp | 30. 5. 2013


BMW dnes oficiálně do světa vypustilo fotografie třetí generace modelu X5. Jde vlastně o zakladatele segmentu Sports Activity Vehicle a nejúspěšnější vůz své třídy stanovuje nová měřítka designu, luxusní prostornosti, příkladné praktičnosti a hospodárnosti jízdy. Nová generace rozvíjí evoluční vývoj designu předchozího modelu. Svalnatý vzhled přední části se světlomety kryjícími typickou dvojici kruhových světel a zasahujícími až do masky chladiče doplňuje elegantně zakončená silueta vozu či působivé tvarování ploch kolem zvýrazněných masivních blatníků. Horizontální linie zadní části pak zdůrazňuje široký postoj vozu.

Nové BMW X5 nabízí bohaté možnosti individualizace. Majitelé mohou vybírat z provedení Design Pure Experience a Design Pure Excellence, stejně tak jako z M sportovního paketu. Výbavu exteriéru i interiéru lze takřka neomezeně kombinovat.

Větší interiér, moderní a svěží design přístrojové desky, zvýšená pozice sedadel, nízká přístrojová deska s horizontálními liniemi plynule přecházejícími do dveří či posuvná zadní sedadla s měnitelným sklonem opěradel a dělená v poměru 40:20:40 a objem zavazadlového prostoru 650 až 1870 litrů. To jsou fakta, která jasně mluví pro to, že i ve třetí generaci půjde o oblíbené auto. Standardem jsou elektricky ovládané páté dveře, které lze nyní ovládat tlačítkem na klíči nebo spínačem uvnitř vozu.

Při uvedení do prodeje bude k dispozici trojice motorů. BMW X5 xDrive50i s novou generací motoru V8 o výkonu 330 kW/450 koní, BMW X5 xDrive30d s modernizovaným vznětovým řadovým šestiválcem o výkonu 190 kW/258 koní a BMW X5 M50d z programu vozidel BMW M Performance s trojitě přeplňovaným řadovým vznětovým šestiválcem o výkonu 280 kW/381 koní. V prosinci přibyde BMW X5 xDrive40d, BMW X5 xDrive35i, BMW X5 xDrive25d a BMW X5 sDrive25d (s produkcí emisí CO2 jen 149 g/km).

Samozřejmostí je důraz na snížení spotřeby paliva, jehož se dosahuje minimalizací hmotnosti, optimalizací proudění vzduchu, účinnými technologiemi motorů a také osmistupňovou samočinnou převodovkou; nedílnou součástí jsou i další prvky z programu BMW EfficientDynamics v podobě funkce Auto Start Stop nebo režimu ECO PRO s funkcí jízdy setrvačností a proaktivním asistentem předvídání; všechny modely již nyní plní emisní normy EU6.

Standardní výbavou je systém různých jízdních režimů Driving Experience Control; k dispozici jsou adaptivní systémy podvozku Comfort, Dynamic a Professional spolu s M adaptivním podvozkem, které nabízejí široký rozsah nastavení mezi sportovním a komfortním projevem. Všechny modely jsou vybavené elektrickým posilovačem řízení, na přání je připraveno aktivní řízení.

Přečtěte si také:  Vodíkové BMW iX5 Hydrogen prochází zimním testováním u polárního kruhu

Standardem (kromě modelu BMW X5 sDrive25d) je inteligentní pohon všech kol, který může být vybaven systémem Dynamic Performance Control, jenž je součástí adaptivních podvozků Dynamic a Professional. Poprvé lze status systému xDrive sledovat na displeji podobně, jako to mají například vozy Land Rover a Range Rover, ale i další.

Mnoho inovací nabídne i BMW ConnectedDrive, jenž zahrnuje plnobarevný Head-Up displej s novými možnostmi zobrazení, funkci BMW Night Vision se systémem rozpoznávání osob a zvířat a funkcí Dynamic Light Spot, systém upozornění při změně jízdního pruhu, ukazatel rychlostních limitů, nový parkovací asistent se schopností parkovat podélně i příčně, kamerový systém Surround View, Driving Assistant s funkcemi upozornění na nechtěné opuštění jízdního pruhu, s varováním na náraz nebo s funkcí varování před chodcem s brzdnou funkcí. Driving Assistant Plus k tomu přidává adaptivní tempomat s funkcí Stop & Go a asistent jízdy v dopravních zácpách s aktivní regulací rychlosti i řízení. Jak je u BMW zvykem, připraven je též ucelený balíček internetových služeb v podobě osobní sekretářky, vzdálené obsluhy, inteligentního tísňového volání, dopravních informací v reálné čase (RTTI), přístupu na internet, obsluhy Facebooku či Twitteru přímo z vozu, diktovací funkce rozpoznávání hlasu pro e-maily, SMS a poznámky či zábavní elektroniky.

Oficiálně se veřejnosti třetí generace BMW X5 představí v září ve Frankfurtu, ale fotkami se můžeme kochat už nyní. Jak se vám líbí?

Tisková zpráva/-PS-