2022-BMW_iX_M60- (8)

BMW představuje nejnovější verzi systému BMW iDrive

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: BMW -  9. 3. 2023


BMW Group vyvinula nejnovější verzi systému BMW iDrive. Nová domovská obrazovka s přehledně uspořádanými funkcemi nabízí na BMW Prohnutém displeji snadnější interakci. Koncept obsluhy nazvaný QuickSelect navíc přináší dále zdokonalenou strukturu menu, která si bere příklad ze zařízení spotřební elektroniky. Nový systém BMW iDrive hraje významnou a jedinečnou roli při poskytování soustředěného a přirozeného zážitku z jízdy tím, že zobrazuje správné informace na správném místě a ve správný čas. Nový systém BMW iDrive bude postupně zaváděn do současných modelů1)2) v průběhu roku 2023.

„BMW iDrive je dnes více než jen ovládací a operační systém – je to digitální rozhraní, které umožňuje člověku a automobilu vzájemně komunikovat a vyměňovat si informace,“ poznamenává Stephan Durach, senior viceprezident pro rozvoj konektivity BMW Group. „Jak jsme sdělili na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas v lednu 2023, tak používáme nejnovější dostupné technologie k tomu, abychom neustále vylepšovali uživatelský zážitek.“ To se projevuje v širší nabídce digitálního obsahu v oblasti informací a zábavy, kratších cyklech aktualizace funkcí, lepších informacích o nabíjecích místech pro elektromobily a vylepšeném přístupu k řadě specifických online služeb.

Přečtěte si také:  Klasický otočný ovladač infotainmentu u BMW v některých modelech už nebude potřeba. Zmizí především z těch menších

Díky novému grafickému rozhraní a vylepšené struktuře menu se systém BMW iDrive v budoucnu ještě více zaměří na interakci pomocí dotykového displeje a přirozené mluvy. BMW Prohnutý displej bude i nadále sloužit jako místo interakce se systémem iDrive, který do komunikace zapojí různé lidské smysly.

Nová domovská obrazovka zobrazuje funkce v jedné vrstvě, což umožňuje rychlý přístup k nim

Nová generace BMW iDrive promění domovskou obrazovku na BMW Prohnutém displeji v trvale viditelné uživatelské rozhraní. Zde se také mohou trvale zobrazovat další individuálně konfigurovatelné grafické prvky jako alternativa k zobrazení mapy navigačního systému.

Nový princip s jednou jedinou úrovní menu znamená, že všechny důležité funkce a informace jsou zobrazeny na jedné ploše a požadované funkce se vybírají přímo, aniž by bylo nutné před tím vstoupit do submenu. Princip spočívá v zobrazení aktivních živých widgetů ve vertikálním uspořádání na kontrolním displeji na straně řidiče. Tyto aktivní ikony lze volit pohybem prstu a také individuálně konfigurovat. Funkce QuickSelect umožňuje přímý výběr zdroje zábavního systému, položky seznamu kontaktů či nastavení vozidla, zahájení interakce s asistentem BMW Intelligent Personal Assistant nebo aktivaci dalších položek menu – to vše dotykem. Po výběru příslušných nastavení se uživatel pomocí ikony „domů“ uprostřed spodního okraje displeje vrátí na domovskou obrazovku.

BMW Operační systém 8.5
BMW Operační systém 8.5 | Zdroj: BMW

BMW se zaměřuje na soudobé ovládací návyky a přináší uživatelské prostředí, které odpovídá vysokým standardům značky

Koncepce obsluhy nového BMW iDrive odpovídá současným uživatelským zvyklostem zavedeným u zařízení spotřební elektroniky. Nová, plochá struktura menu umožňuje mnohem rychlejší a jednodušší aktivaci funkcí a nastavení. Systém je ale současně navržen tak, aby obohacoval zážitky z jízdy ve voze BMW. Digitální obsah je, stejně jako hardware v podobě BMW Prohnutého displeje, navržen tak, aby zvyšoval soustředěnost řidiče na řízení, kterou je BMW proslulé. BMW iDrive poskytuje správné informace na správném místě a ve správný čas.

Přečtěte si také:  Šéf BMW je přesvědčen, že móda obřích displejů v interiérech aut do 10 let skončí

Aby byla zajištěna intuitivní interakce během jízdy, jsou grafické rozhraní a struktura menu navrženy v typickém stylu BMW Group Design, který je konzistentní a pro značku charakteristický. I proto si zákazníci mohou vychutnat pro BMW typickou uživatelskou zkušenost.

Základem je BMW Operační systém 8.5 a BMW Operační systém 9

Nový systém BMW iDrive s funkcí QuickSelect je dalším vývojem BMW Operačního systému 8, kterým jsou vybaveny současné modely BMW s prohnutým displejem a který používá nejnovější generaci hlavní řídicí jednotky, odpovědné i za jeho kompletní grafické zpracování.

Nový BMW Operační systém 8.5 bude postupně zaváděn do všech modelových řad BMW od střední třídy výše), bude i nadále postaven na operačním systému Linux a kombinován s největší verzí BMW Prohnutého displeje.

Digitální uživatelské rozhraní pro BMW Prohnutý displej u modelů kompaktní třídy) s novým BMW Operačním systémem 9, založeným na softwaru Android Open Source Project, je ve vývoji.

BMW Operační systém 9
BMW Operační systém 9 | Zdroj: BMW

Přechod od stisknutí, otočení a stisknutí k přejetí prstem, klepnutí a přirozené mluvě

Když byl v roce 2001 systém BMW iDrive v novém BMW řady 7 poprvé uveden na trh, bylo jeho hlavním posláním použití jednoho displeje a jednoho interaktivního prvku pro obsluhu co nejvíce funkcí. Cílem bylo zmenšení počtu tlačítek, ovládacích prvků a displejů. Ovladač BMW iDrive tak získal status univerzálního ovládacího zařízení, něčeho podobného, jako je tomu v případě počítačové myši. Z rolování a klikání na stolním počítači se ve voze stalo otáčení, posouvání a mačkání – intuitivně a s minimálním odváděním pozornosti od řízení.

Přečtěte si také:  Řidiči by si měli na dálnici D11 dát dobrý pozor na rychlost. Policisté do hlídky nasadili nové BMW

Po přibližně 20 letech převládly v digitálním uživatelském rozhraní touchpady, dotykové displeje chytrých telefonů a hlasoví asistenti. Nejběžnějšími způsoby interakce jsou přejetí prstem, klepnutí a mluvení. Funkce dotykového prohnutého displeje a dialog pomocí přirozeného jazyka logicky představují současnou formu interakce mezi člověkem a vozem.

Štítky: , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *