BMW_M850i_xDrive_Gran_Coupe-THE_8_X_JEFF_KOONS- (2)

BMW představuje moderní Art Car na základech řady 8 Gran Coupé. Stojí přes 9 milionů a půjde objednat i v ČR

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: BMW -  17. 2. 2022


Jeff Koons, který dlouhé roky úzce spolupracuje s BMW, vytvořil striktně omezenou exkluzivní edici 99 kusů modelu BMW M850i xDrive Gran Coupé. Při příležitosti veletrhu Frieze Los Angeles se celosvětovému publiku poprvé představí svým designem nejpropracovanější vůz v celé historii BMW – THE 8 X JEFF KOONS. BMW je dlouhodobým partnerem veletrhu umění a Jeffa Koonse na místě zastupuje galerie Pace, sídlící na Melrose Avenue.

Umělec Jeff Koons svůj výtvor okomentoval: „Má speciální edice BMW řady 8 je mým vysněným vozem! Je pro mě velmi výjimečná, takovouto speciální edici BMW jsem chtěl vytvořit už dlouho. Vůz je sportovní a vizuálně nápadný, ale také minimalistický a abstraktní. Nemohu se dočkat, až ho budu řídit a jezdit v něm, a doufám, že se lidem bude toto Gran Coupé líbit stejně jako mně. Křivky vozu se směrem od kapoty k zavazadlovému prostoru zvětšují a vytvářejí pocit pohybu vpřed, stejně jako designové prvky ‚POP!‘ a grafické znázornění síly vypouštěné páry. Modrá barva připomíná rozlehlý vesmír a líbí se mi myšlenka, že se jedná o globální automobil. Důležité je, jaký k sobě máme vztah a naše povědomí o všem, čím jsme obklopeni. Řidič i všichni cestující uvnitř se cítí příjemněji. To je to, co můj vůz nabízí.“

Přečtěte si také:  Test BMW M850i xDrive Gran Coupe (2020)

Oliver Zipse, předseda představenstva BMW AG, k tomu řekl: „BMW se daří neustále hledat nové výzvy! Spolupráce s Jeffem Koonsem nás všechny opět inspirovala, a to jak v naší centrále, tak i v našich výrobních závodech v Německu. Ještě nikdy v historii naší společnosti nevzniklo BMW, do něhož bylo vloženo tak velké designové úsilí, jako do THE 8 X JEFF KOONS. Je to ‚pojízdná socha‘, která nebude pouze vystavena jako vyhledávaný sběratelský exponát v muzeích, ale bude také dělat radost na silnicích jako opravdové BMW.“

Více než 200 hodin práce jen na designu karoserie

Výrazný a nápadný design kombinuje jedenáct různých barev exteriéru od modré přes stříbrnou až po žlutou a černou. Každý týden budou lakovány pouze dva vozy. Pestrobarevný interiér se skládá ze špičkových materiálů, jemné kůže a držáků nápojů s označením edice a podpisem autora. Sedadla tvoří výrazná červená a modrá barva, jež odrážejí barvy superhrdinů z komiksového univerza a také trikolóru společnosti BMW M. Celkově energický a působivý design zahrnuje prvky pop-artu i grafické znázornění síly vypouštěné páry, které vzdávají hold spletitým konturám a tvarům sportovního BMW řady 8 Gran Coupé, a podle umělce symbolizují sílu a rychlost THE 8 X JEFF KOONS.

Přečtěte si také:  Nejvyhledávanější superauto na internetu není žádný nováček a brzy se přestane vyrábět

Jen na vnějším laku strávili vysoce specializovaní odborníci v továrnách BMW v Dingolfingu a Landshutu více než 200 hodin ruční práce, přičemž vzorky barev byly často nanášeny s pomocí zvětšovacích lup. „Energický“, „dráždivý“ a „silný“ – tak popisují automobil mezinárodní média po zveřejnění prvních designových studií u příležitosti oznámení spolupráce na začátku září 2021 v mnichovském muzeu Pinakothek der Moderne.

2022-BMW_M850i_xDrive_Gran_Coupe-THE_8_X_JEFF_KOONS-vyroba-dingolfing-18
BMW M850i xDrive Gran Coupé THE 8 X JEFF KOONS z limitované edice 99 kusů se vyrábí s velkým podílem ruční práce v továrně v Dingolfingu.

„Desítky konstruktérů a designérů věnovaly veškeré své úsilí tomu, abychom oslavili naše partnerství a uskutečnili autorovu vizi,“ řekl Oliver Zipse. Sám Jeff Koons strávil mnoho dní v továrně v Dingolfingu, kde po dobu mnoha měsíců diskutoval se zúčastněnými zaměstnanci BMW o designových možnostech. „Velmi intenzivně jsem přemýšlel o tom, co je podstatou řady 8 Gran Coupé. Co je podstatou výkonu? Jak vytvořit něco, co by bylo příkladem veškeré energie BMW řady 8 a zároveň se dokázalo dotknout lidského prvku?“

Koonsův podpis v barvě bavorské modré, použité také v logu BMW

Ke každému vozu je přiložen velkoformátový certifikát podepsaný Jeffem Koonsem, který kromě podpisu Olivera Zipse obsahuje také individuální identifikační číslo příslušného automobilu. Autor navrhl také přebal návodu k obsluze. Další podpis umělce je vyveden do panelu držáku nápojů, přičemž Koons záměrně zvolil bavorskou modrou barvu z loga BMW.

Původní BMW 850i bylo prvním modelem řady 8 uvedeným na trh v roce 1990 a bylo oslavováno jako vůz, který vytvořil novou perspektivu pokroku v segmentu vyspělých automobilů a oslovil znalce uznávající eleganci a výkon a jejich dokonalou kombinaci. V této tradici pokračuje i model THE 8 X JEFF KOONS.

Klasické BMW řady 8 (E31) nám automobilka představuje v působivém videu

New York: Dražba v aukčním domě Christie’s pro dobrou věc

Americký umělec již v roce 2010 vytvořil unikátní BMW M3 GT2 Art Car, který se představil v závodě 24 hodin Le Mans a byl odhalen v Centre Pompidou v Paříži. Ve stejném roce napsal rockový zpěvák Bono z U2 v úvodníku pro New York Times, že by se Jeff Koons měl podílet na návrhu automobilu budoucnosti. BMW a Koons pokračovali v „námluvách“ a na začátku roku 2020 se rozhodli pro limitovanou edici nového BMW řady 8 Gran Coupé, které mělo světovou premiéru v lednu 2022.

Přečtěte si také:  Elvis Presley vlastnil při své vojenské službě v Německu BMW 507. 50 let bylo ztraceno, pak prošlo renovací

Nejprve bude THE 8 X JEFF KOONS vystaveno pro širokou veřejnost v Rockefeller Plaza na Manhattanu a poté bude jeden automobil z této edice, podepsaný Jeffem Koonsem na zadních dveřích, vydražen 4. dubna v newyorské aukční síni Christie’s. Výtěžek z aukce bude věnován Mezinárodnímu centru pro pohřešované a zneužívané děti (ICMEC). Jeff Koons se v této neziskové nevládní organizaci osobně angažuje již více než dvacet let.

Po světové premiéře bude THE 8 X JEFF KOONS představeno na mnoha uměleckých veletrzích a akcích v Evropě, Asii a na Středním východě, včetně 16. ročníku Istanbul Contemporary, Paris Photo, Goodwood Festival of Speed, Art Dubai, West Bund Art & Design Fair Shanghai a Art Basel Hong Kong.

Historie uměleckých vozů BMW Art Cars

První BMW Art Car vznikl z iniciativy francouzského automobilového závodníka a milovníka umění Hervého Poulaina a ve spolupráci se zakladatelem BMW Motorsport Jochenem Neerpaschem. Oba v roce 1975 požádali Alexandra Caldera o design Poulainova závodního vozu BMW. Od té doby vytvořilo 19 umělců z celého světa dobové automobily BMW Art Cars. BMW Art Cars Roye Lichtensteina, Esther Mahlangu, Jenny Holzer, Andyho Warhola, Davida Hockneyho, Ólafura Elíassona, Franka Stelly, Roberta Rauschenberga, Cao Feie a Johna Baldessariho jsou mimo jiné inspirovány vývojem v oblasti umění, designu a technologií.

Přečtěte si také:  Test BMW 218d Active Tourer (2022)

Jeff Koons navrhl v roce 2010 sedmnáctý BMW Art Car, BMW M3 GT2, který se rovněž zúčastnil závodu 24 hodin Le Mans. U příležitosti loňského 50. výročí kulturního angažmá BMW Group vstoupily umělecké automobily Art Cars do digitální sféry a od té doby jsou prezentovány v rozšířené realitě. Prostřednictvím bezplatné aplikace Acute Art jsou digitální pojízdné sochy kdykoli přístupné všem na celém světě.

Chcete klasické BMW Art Car i před svým domem. Není problém, BMW vám to umožní

Bude dostupné i pro zákazníky v České republice

Speciální edice BMW M850i xDrive Gran Coupé THE 8 X JEFF KOONS je jednou z ukázek dlouholeté angažovanosti BMW ve světě umění. Ve spolupráci s jedním z nejúspěšnějších současných umělců Jeffem Koonsem vznikne série 99 kusů speciálních modelů postavených na modernizovaném BMW M850i xDrive Gran Coupé. Cena této edice na českém trhu začíná na částce 9 360 000 Kč. Z uvedeného počtu 99 kusů bude pro český trh možné vůz rovněž objednat.

Štítky: , , , , , , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek