BMW M3 Touring s koly s centrální středovou maticí z programu BMW M Performance Parts

BMW představilo kola s uchycením na centrální matici. Pořídit si je i dodatečně můžete na současné modely BMW M

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: BMW - 18. 11. 2023


Specifická volitelná výbava pro vysokovýkonné sportovní vozy BMW M2, BMW M3 a BMW M4. Technologie převzatá přímo ze světa motorsportu zlepšuje dynamické jízdní zážitky a přináší nezaměnitelný vzhled.

Volitelná výbava z programu BMW M Performance Parts nejenže vylepšuje řadu současných modelů BMW, ale vysokovýkonným sportovním vozům BMW M GmbH přináší ještě více závodního stylu. K nejznámějším příkladům, kdy se závodní technologie dostala z okruhu až na běžné silnice, patří kola s centrální maticí, která jsou nově k dispozici pro vybrané vysokovýkonné modely. Díky svému designu a funkčním vlastnostem jsou tato lehká kovaná kola absolutním vrcholem rozmanité nabídky dílů BMW M Performance Parts.

Díky nižší hmotnosti, emotivnímu designu a technologii převzaté ze světa motorsportu, jejíž součástí jsou i nové náboje kol, podtrhují nová kola s centrální maticí vysokovýkonný charakter vozů, na nichž jsou nasazena. Tato kola byla použita u speciální edice BMW 3.0 CSL, představené u příležitosti 50. výročí založení BMW M GmbH a vyrobené v počtu 50 kusů, kde byla součástí podvozku speciálně naladěného pro jízdu na závodních okruzích. V současné době jsou kola BMW M Performance s centrálními maticemi nabízena v rámci BMW Originálního příslušenství pro BMW M2, BMW M3 Touring Competition s pohonem všech kol M xDrive a také pro všechny modelové varianty M3 Sedan, BMW M4 Coupé a BMW M4 Cabrio.

Kola BMW M Performance s centrální maticí: výměna kol jako u profesionálů

Kola s centrální maticí byla vyvinuta pro motorsport, kde umožňují mimořádně rychlou výměnu kol, a tedy i krátké zastávky v boxech. Místo obvyklých pěti šroubů je každé kolo k náboji kola připevněno pouze jednou středovou maticí. Kolo je tímto způsobem k náboji kola upevněno mimořádně pevně, matice se utahuje točivým momentem 930 Nm. Toto řešení nejenže při výměnách kol ztělesňuje ryzí závodní DNA, ale zároveň snižuje neodpruženou hmotnost a kola díky osobitému designu svého středu vypadají exkluzivně.

Kola M Performance s centrální maticí pro modely BMW M2, BMW M3 a BMW M4 jsou nabízena jako kombinovaná sada s průměrem 19 palců pro přední a 20 palců pro zadní nápravu. Lehká kovaná kola v designu Y-spoke jsou lakována matně černou barvou Jet Black, na svém obvodu mají vyfrézovaný nápis M Performance a jsou vybavena pneumatikami o rozměrech 275/35 ZR19 vpředu a 285/30 ZR20 vzadu.

Osobité rysy motorsportu pro exteriér a interiér

Stejně jako kola s centrální maticí jsou i další produkty z programu BMW M Performance Parts založeny na know-how pramenícím z více než pěti desetiletí zkušeností BMW M GmbH v oblasti motorsportu. Rozmanitá nabídka zahrnuje volitelné doplňky pro oblasti podvozku, hnacího ústrojí, aerodynamiky a interiéru, které přinášejí ještě větší zaměření vozu na dynamický výkon a v každodenním provozu vzbuzují závodní pocit. Pro cílené zvýšení dynamiky a agility jsou k dispozici volitelné prvky, jako je M Performance výškově stavitelný podvozek a M Performance sportovní brzdový systém.

Sportovní vzhled vozu BMW M lze navíc zintenzivnit pro daný model specifickými karbonovými komponenty. Exteriérové díly BMW M Performance jsou většinou vyrobeny z plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny (CFRP) a jejich povrchová úprava je vytvořena kvalitním bezbarvým lakem. Doplňky specifické pro daný model, jako je M Performance přední karbonový spoiler, M Performance zadní difuzor nebo M Performance karbonové ozdobné prvky prahů, dodávají vozům závodní charakter.

Nekompromisní kvalita a výjimečná estetika dílů BMW M Performance je patrná také na produktech určených pro interiér. Vysoce kvalitní prvky z karbonu a Alcantary přenášejí závodní geny BMW M do kokpitu. Opěrky kolen M Performance s povrchem z Alcantary zajišťují lepší stabilitu řidiče při mimořádně dynamických průjezdech zatáčkami. A jak volant M Performance Pro, tak Alcantarou čalouněná loketní opěrka M Performance nabízejí dokonalé podmínky pro mimořádně intenzivní jízdní zážitky.

Štítky: , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru