BMW XM (2022)

BMW M představilo svůj první čistokrevný model. XM má plug-in hybrid s V8 a 653 koní. Chystá se i verze se 748 koňmi

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: BMW - 2. 10. 2022


BMW M GmbH představuje svůj vůbec první vysokovýkonný model s elektrifikovaným pohonem a zrychluje tak svou transformaci směrem k lokálně bezemisní mobilitě. BMW XM spojuje špičkovou techniku pohonu s působivým celkovým pojetím. Tento vysokovýkonný vůz s karoserií Sports Activity Vehicle (SAV) je vybaven nově vyvinutým plug-in hybridním systémem s maximálním výkonem 480 kW/653 koní generovaným kombinací spalovacího motoru o výkonu až 360 kW/489 koní a elektrického pohonu o výkonu až 145 kW/197 koní.

Pohonný systém M HYBRID v BMW XM tvoří nový zážehový motor V8 s technologií M TwinPower Turbo a elektromotor integrovaný do osmistupňové převodovky M Steptronic. Výkon je přenášen na silnici prostřednictvím systému pohonu všech kol M xDrive. Kombinace elektromotoru a osmiválcové jednotky přináší obrovský a okamžitě dostupný výkon, který je k dispozici v celém rozsahu otáček a je zárukou opojného zážitku z jízdy. Vůbec první plug-in hybridní model od BMW M GmbH navíc umožňuje jízdu na čistě elektrický pohon do vzdálenosti až 82–88 km (podle WLTP).

Přečtěte si také:  BMW M začíná testovat čistě elektrická eMka. Slibuje, že rychlost a přesnost jim chybět nebude

BMW XM sdílí koncepci pohonu, kdy je spalovací motor V8 podporován elektromotorem, s nově vyvinutým závodním vozem BMW M Motorsport. BMW M Hybrid V8 se v roce 2023 zúčastní vytrvalostních závodů IMSA WeatherTech SportsCar North America, mezi nimiž bude i závod v Daytoně. V následující sezóně bude tento vůz hlavním motorem návratu BMW M Motorsport do světového šampionátu vytrvalostních závodů FIA World Endurance Championship (WEC) a do závodu 24 hodin Le Mans.

V průběhu roku 2023 se nabídka BMW XM rozroste o ještě výkonnější variantu. Kombinovaný výkon jejího plug-in hybridního systému bude v případě modelu BMW XM LABEL RED zvýšen na 550 kW/748 koní (generovaný kombinací spalovacího motoru o výkonu až 430 kW/585 koní a elektrického motoru o výkonu až 145 kW/197 koní; předběžné hodnoty vycházejí z aktuálního stadia vývoje vozu).

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek