BMW 530e: Plug-in hybrid s dojezdem 50 km na elektřinu

Autor: Tisková zpráva - 19. 12. 2016


V březnu 2017, tedy pouze několik týdnů po představení nejnovější generace BMW řady 5, bude modelové portfolio nejúspěšnějšího business sedanu rozšířeno i o plug-in hybridní verzi BMW 530e iPerformance.

BMW 530e iPerformance je sportovní sedan, nabízející pro značku typickou dynamiku při možnosti čistě elektrické jízdy s nulovými lokálními emisemi. Jeho kombinovaná spotřeba paliva činí pouhých 1,9 l/100 km, což odpovídá emisím CO₂ jen 44 g/km. Jde o nejinovativnější model své třídy a nabízí plnou výbavu asistenčních systémů BMW řady 5 – a to ve všech režimech, včetně eDrive. Tyto systémy jsou doplněny o všechny dostupné prvky zvyšující komfort a výjimečné schopnosti jízdy na dlouhé vzdálenosti, nechybí ani objemný zavazadlový prostor, který pohodlně pojme všechna cestovní zavazadla. Průlomová technologie BMW eDrive je spojena se zážehovým motorem BMW TwinPower Turbo a společně vytvářejí výjimečně hospodárný a výkonnou plug-in hybridní hnací soustavu, která se dynamikou a kultivovaným projevem výtečně hodí k charakteru nového BMW řady 5.

Označení iPerformance, jež se objevuje na všech plug-in hybridních modelech BMW, nese poselství o využití know-how od BMW i pro různé modely mateřské značky. BMW 530e iPerformance je šestým členem rostoucího portfolia modelů iPerformance, který se dostává k zákazníkům.

Stejný výkon jako u spalovacího motoru s výrazně větším objemem

Vyspělý elektromotor BMW eDrive má výkon 70 kW/95 koní a přináší maximální točivý moment 250 Nm, zatímco zážehový 4válec o objemu 2,0 litru nabízí 135 kW/184 koní a 320 Nm točivého momentu. Kombinace obou motorů udržuje hodnotu emisí BMW 530e iPerformance na velmi nízké úrovni – 44 g/km. Díky celkovému výkonu 185 kW/252 koní a maximálnímu kombinovanému točivému momentu 420 Nm dokáže BMW 530e iPerformance zrychlit z 0 na 100 km/h za 6,2 s a je schopné dosáhnout maximální rychlosti 235 km/h.

BMW 530e iPerformance ujede na jednu nádrž vzdálenost až 650 kilometrů a při běžném ježdění absolvuje čistě na elektrickou energii až 50 kilometrů. Maximální rychlost na elektřinu je omezena na 140 km/h. Elektrický a spalovací motor přenášejí svou sílu na zadní nápravu pomocí standardně dodávané 8stupňové převodovky Steptronic. Umístění elektrického motoru před převodovkou umožňuje použití různých převodů i pro jízdu v čistě elektrickém režimu. Díky tomu nebyla nutná instalace měniče točivého momentu, tím pádem byla ušetřena velká část hmotnostní penalizace způsobená přidanou pohonnou jednotkou.

Soustava vysokonapěťových akumulátorů, skládající se z lithium-iontových článků s celkovou kapacitou 9,2 kWh, byla kvůli dobrému rozložení hmotnosti a šetření prostorem umístěna pod zadními sedadly. Vyniká vylepšeným efektivním chlazením s integrovaným nízkoteplotním okruhem. Díky elegantnímu uspořádání baterií nabízí BMW 530e iPerformance zavazadlový prostor s plochým dnem o celkové hodnotě 410 litrů. Vysokonapěťové akumulátory v BMW 530e iPerformance je možné plně dobít s pomocí běžné domácí zásuvky za méně než pět hodin, v případě připojení na BMW iWallbox (s dobíjecím výkonem 3,7 kW) klesá potřebná doba pod tři hodiny.

Diskrétní vizuální odlišnosti uvnitř i zvenku

Náznaky odkazující na použití špičkové technologie pohonu BMW 530e iPerformance jsou zřejmé na řadě nenápadných vizuálních detailů. Mezi charakteristické prvky plug-in hybridní verze patří hlavně modré lamely mřížky chladiče, modré středy kol, dobíjecí zásuvka mezi předním kolem a A-sloupkem na řidičově straně, nápisy „eDrive“ na C-sloupcích a samozřejmě označení „530e“ na víku zavazadlového prostoru. Když pasažéři otevřou dveře, uvítají je osvětlené prahové lišty s nápisem „eDrive“ a interiér, který, stejně jako u ostatních verzí business sedanu, reflektuje sportovní eleganci vnějšího designu.

BMW 530e iPerformance navíc přichází s tlačítkem eDrive, umístěným na středovém tunelu, a speciálně navrženými displeji přístrojového štítu v řidičově zorném poli i na hlavním kontrolním displeji.

BMW eDrive, které se přizpůsobí a předvídá

Společně s voličem jízdních režimů a výběrem tradičních módů SPORT, COMFORT a ECO PRO má řidič k dispozici také tlačítko eDrive, které umožňuje precizní nastavení soustavy BMW eDrive přímo pro danou cestu, a to pomocí tří jízdních režimů: AUTO eDRIVE, MAX eDRIVE a BATTERY CONTROL.

Režim AUTO eDRIVE zajišťuje za všech jízdních situací optimální interakci mezi spalovacím a elektrickým motorem a umožňuje maximální rychlost při čistě elektrické jízdě 90 km/h. Tento režim je automaticky nastaven jako výchozí pokaždé, když se vozidlo nastartuje. Pokud je vybrán režim MAX eDRIVE, BMW 530e iPerformance pojede pouze na elektrickou energii. Při nejvyšším možném využití síly elektrického motoru může dosáhnout maximální rychlosti 140 km/h. Pokud je pedál plynu sešlápnut naplno, přidá se i zážehový motor, což se může hodit v případě, že je potřeba extra výkon – například při předjíždění.

Režim BATTERY CONTROL umožní řidiči nabít vysokonapěťový akumulátor podle potřeby. Cílová hodnota nabití může být mezi 30 a 100 procenty maximálního dobití, což dovoluje zachování určité kapacity baterie, například pro pozdější část trasy. Systém inteligentního řízení akumulátoru v BMW 530e iPerformance buď udržuje konstantní úroveň nabití, nebo ji zvýší na přednastavenou hodnotu. Jako generátor v tomto případě funguje elektromotor. Režim BATTERY CONTROL tím dovoluje zachování nebo navýšení rezervy elektrické energie například při jízdě po dálnici. A následující trasu vedoucí přes obydlené oblasti lze zvládnout s nulovými lokálními emisemi.

Nejnovější generace systému iDrive pro ještě intuitivnější ovládání

Stejně jako u všech ostatních modelových verzí nového BMW řady 5 lze funkce navigace, telefonu, zábavního systému či nastavení vozidla, sdružené na volitelném displeji o úhlopříčce 10,25 palce s vysokým rozlišením, ovládat nejen přímo pomocí iDrive, ale i stiskem příslušného místa přímo na displeji či s pomocí inteligentního hlasového asistentu. Další možnost spočívá v ovládání gesty, která pracuje s jednoduchými pohyby ruky nebo prstů.

Všechny asistenční systémy řidiče a výbavové prvky jsou k dispozici

Při výběru volitelné výbavy nemá nové BMW 530e iPerformance žádná omezení. To znamená, že je schopné podpořit řidiče rozsáhlou nabídkou asistenčních systémů, které lze navíc používat i v režimu eDrive. Mezi tyto systémy patří vyhýbací asistent, varování na protijedoucí vůz při odbočování doleva, asistent změny jízdního pruhu a funkce aktivního varování před nárazem, která v případě potřeby zasáhne do řízení vozidla. S novými funkcemi nyní přichází volitelný adaptivní tempomat (ACC) a asistent jízdy v pruzích. Data o rychlostních limitech z asistentu Speed Limit Assist jsou importována do adaptivního tempomatu a řidič má možnost nastavit rozptyl +/- 15 km/h. Tento prvek společně s asistentem řízení a jízdy v pruzích posunuje BMW 530e iPerformance o krok blíž k autonomnímu řízení; asistent řízení a jízdy pruzích pomáhá řidiči při jízdě rychlostí od 0 do 210 km/h udržovat bezpečnou vzdálenost, zrychlovat, brzdit a držet se ve vymezených jízdních pruzích.

BMW Connected Onboard: personalizovaná úvodní obrazovka

S příchodem BMW Connected do USA a Evropy v roce 2016 BMW představilo komplexní digitální koncept, navržený jako pomocník pro osobní mobilitu. BMW Connected využívá jako základ flexibilní platformu nazvanou Open Mobility Cloud, jež dokáže automobil integrovat do digitálního života uživatele, který je v současnosti definován především telefony iPhone, hodinkami Apple Watch nebo chytrými telefony a hodinkami s operačním systémem Android. Pro nové BMW řady 5 Sedan byly představeny ještě další, nové funkce – například BMW Connected Onboard, která umožňuje zobrazování informací, jako jsou další cíl v navigaci, odhad času příjezdu a aktuální počasí v cílovém místě, přímo na displej ve vozidle. BMW Connected je také schopné přenést osobní agendu mobility uživatele z chytrého telefonu přímo do vozidla.

Funkce Surround View a 3D View přináší klid každému, kdo často manévruje v husté dopravě center měst. Umožňuje totiž neustálé sledování okolí BMW řady 5. Systém řidiči ukazuje pohled na automobil z ptačího pohledu a nabízí i trojrozměrný obraz dopravní situace kolem. Díky technologii Remote 3D View, která je taktéž integrována do BMW Connected, je možné tyto trojrozměrné náhledy zobrazit přímo v chytrém telefonu. Majitel si tak může rychle zkontrolovat zaparkovaný vůz bez ohledu na vzdálenost. Data náhledu jsou do mobilního zařízení přenášena pomocí mobilní telefonní sítě.

Parkování s klidem: ParkNow a On-Street Parking Information

Řidiči nového BMW 530e iPerformance získají přístup k různým produktům. Aplikace ParkNow umožňuje digitální rezervaci a platbu parkovacího místa. Svou premiéru v novém BMW řady 5 zažívá také technologie On-Street Parking Information, která pracuje s lokálními dopravními předpověďmi k určení parkovacích možností v dané části města. Ty pak pomocí displeje prezentuje řidiči.

Přístup k e-mailu pomocí Microsoft Exchange

BMW je nyní prvním výrobcem automobilů, který díky zabudované funkci Microsoft Exchange nabízí uživatelům programů Microsoft Office 365 zabezpečené spojení se serverem, určené například k výměně a editaci e-mailů, k úpravě zápisků v kalendáři či k přístupu ke kontaktům. Díky této snadné integraci mohou uživatelé zůstat produktivní i během jízdy. Adresy schůzek lze snadno importovat přímo do navigačního systému a telefonní čísla vytáčet rovnou z připojeného telefonu.

Šestý model s označením iPerformance

Podobně, jako jsou automobily M Performance spojením mezi mateřskou značkou BMW a BMW M, tak BMW vyzdvihuje sdílení know-how z BMW i směrem k mateřským modelům značky značením iPerformance, které je k vidění na všech plug-in hybridních modelech. Do seznamu modelů, v jejichž šlépějích BMW 530e iPerformance kráčí, patří BMW 225xe iPerformance, BMW 330e iPerformance, BMW X5 40e iPerformance a BMW 740e/740Le iPerformance; plus BMW X1 xDrive25Le iPerformance prodávané exkluzivně v Číně. Díky této rozsáhlé nabídce přináší BMW extrémně široký výběr modelů iPerformance, sahající od kompaktní až po luxusní třídu. Nové BMW 530e iPerformance je sice šestým modelem v portfoliu, ale zdaleka ne posledním.

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru