parkoviste

Blíží se čas nehod na parkovištích u obchodních domů. Poradíme, kdy k nim volat policii a co na ně pojišťovny

Autor: Anina Russová - Zdroj: Generali Česká pojišťovna, srovnejto.cz , klik.cz - Foto: Pavel Srp - 24. 11. 2024


Každý rok se koncem listopadu promění parkoviště u obchodních center a na jejich příjezdových cestách v dopravní peklo. Každý chce pro sebe a své blízké urvat co nejlepší vánoční dárek, ale místo toho, aby vánoční nakupování probíhalo v duchu těchto svátků, jde spíše o přehlídku stresu, naštvání a někdy i agresivity. K nehodám tak je jen kousek. Ostatně, kolem Vánoc nehod na parkovištích výrazně přibývá. Poradíme vám, jak takové nehody řešit, kdy volat policii a proč nikdy nenechávat za stěračem lísteček s omluvou kvůli odřenému autu.

Závora nerozhoduje, značky ano

Mezi řidič často panuje přesvědčení, že pokud je parkoviště za závorou, případně se tam platí parkovné, nejde o běžnou pozemní komunikaci. Je to ale velká mýlka. „Pokud se nehoda stane na parkovišti za závorou, které je přístupné široké veřejnosti (například parkoviště u obchodního centra, kam může vjet každý, kdo chce nakupovat, bez ohledu na typ vozidla nebo poplatek za parkování), jde z právního hlediska o veřejné parkoviště. To znamená, že nehoda na tomto parkovišti je z pohledu zákona považována za dopravní nehodu. Účastník je tedy povinen zavolat policii, pokud pro to tedy nastanou zákonné podmínky,“ vysvětlila nám tisková mluvčí Policejního prezidia Violeta Siřišťová.

Pozor ale na to, že třeba i parkoviště, která jsou na veřejně nepřístupné účelové komunikaci, třeba ve firmách, mohou mít stejné podmínky. Záleží na dopravním značení. „I v případě, kdy jde o veřejně nepřístupnou účelovou komunikaci, kam mohou vjet pouze osoby povolené vlastníkem (například parkoviště u firmy nebo v rezidenčním komplexu), platí stále zákon o silničním provozu. To znamená, že pokud dojde ke srážce nebo havárii na této komunikaci, jedná se také o dopravní nehodu podle zákona, a účastníci nehody mají stejné povinnosti jako na veřejné komunikaci. Policii je tedy potřeba volat v případech, kdy jsou splněny podmínky uvedené v zákoně,“ dodala Violeta Siřišťová.

A co pojišťovny?

Z výše popsaného platí, že škody způsobené na parkovištích běžně řeší pojišťovny. Pokud tedy někomu odřete auto nebo nedáte přednost zprava, pak bude poškozený řešen z povinného ručení. Škody na vašem vozidle pak může pokrýt jen havarijní pojištění. A z povinného ručení je možné řešit i takové maličkosti, jako je bouchanec od dveří.

Vykradené auto povinné ručení nepokryje. Spolehnout se můžete jen na havarijní pojistku

„Nastupování nebo vystupování z vozidla je nedílnou součástí jeho provozu. Škody způsobené při této činnosti tak jsou hrazeny z povinné ručení vozidla viníka,“ vysvětluje tiskový mluvčí Generali České pojišťovny Jan Marek. Jiná situace by nastala, pokud byste auto obouchali nákupním vozíkem. V takovém případě musíte poškozenému opravu uhradit, nebo mít sjednané pojištění občanské odpovědnosti.

Papírek za stěrač? Zapomeňte!

Možná se dostanete do situace, kdy někomu na parkovišti nechtěně ťuknete auto. Stačí odřený nárazník při couvání a problém je na světě. Možná vás napadne nechat za stěračem poškozeného auta lísteček se vzkazem a omluvou. Možná v dobré víře přidáte i kontakt. Jakkoliv to myslíte dobře, je to úplně špatný postup. „Řada řidičů zanechává v dobré vůli majitelům aut, které poškrábali, vzkaz za stěračem. Vzhledem k tomu, že ale takovýto postup neodpovídá předpisům, může ho policie vyhodnotit jako úmyslné ujetí od nehody, za které hrozí postih. Od nehody rozhodně neodjíždějte, ale počkejte na majitele vozu nebo zavolejte policii.“ upozorňuje srovnávač klik.cz. Pokud při tom nedojde ke zranění, jde o čtyřbodový přestupek s pokutou do 25 000 Kč. Pokud je ale někdo navíc zraněn, už jde o trestný čin.

A co v případě, kdy přijdete k autu, najdete jej poškozené, ale pachatel nikde? To je asi ta nejhorší možnost. Pak pomůže opravdu jen policie. „Policie vám pomůže se shromážděním důkazů na místě nehody. Nejrychlejší cestu k identifikaci viníka představují kamerové záznamy. Soukromá parkoviště u obchodů bývají monitorována přímo majitelem objektu. Na veřejných parkovištích se můžete dostat do hledáčku bezpečnostních kamer. S dokazováním viny pomůžou také svědci. Zeptejte se kolemjdoucích, zda si nevšimli, kdo do vašeho auta naboural. Policie zaznamená výpověď svědků a podle dané SPZ už snadno dohledá, kdo je majitelem vozidla. Snažte se zajistit co nejvíce svědků, jinak se můžete dostat do patové situace. Pokud nemáte jiný důkaz a viník vinu popře, je to tvrzení proti tvrzení, které se špatně prokazuje,“ vysvětluje srovnejto.cz.

Pokud viník není k nalezení, což se stává poměrně často, pak vám nezbyde než k opravě využít havarijní pojistku. Pokud ji nemáte, pak jdou veškeré opravy bohužel za vaší peněženkou.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru