bezpecna_vzdalenost-dalnice-BESIP

Bezpečné rozestupy u nás nikdo neměří a nepokutuje. Jinde to ale na pokutách vyjde i na desetitisíce

Autor: Anina Russová - Zdroj: ÖAMTC - Ilustrační foto: BESIP - 12. 4. 2024


V České republice stále neexistuje systém, který by policistům umožnil měřit bezpečné rozestupy mezi jedoucími vozidly. Jediná situace, kdy je řidič za nedodržení bezpečné vzdálenosti pokutován, je když způsobí nehodu.

V Česku jen doporučení

Nutno však zmínit, že ani český zákon není nijak konkrétní. Řidičům jen říká: „Řidič vozidla jedoucí za jiným vozidlem musí ponechat za ním bezpečnou vzdálenost, aby mohl zastavit vozidlo v případě náhlého snížení rychlosti nebo náhlého zastavení vozidla, které jede před ním.“ Jaká ale tato vzdálenost má být konkrétně, to už se řidiči nedozví. Existuje však takzvané pravidlo dvou sekund. To znamená, že vozidla by měla mezi sebou dodržovat takovou vzdálenost, kterou ujedou při dané rychlosti za dvě sekundy.

„Toto pravidlo umožňuje řidiči jednoduše svou vzdálenost kontrolovat a nemusí sledovat vzdálenost v metrech. Bezpečnou vzdálenost mezi vozidly si můžeme ukázat na následujícím příkladu – vozidlo, které jede před Vámi a mine u silnice nějaký pevný bod (například strom či dopravní značku), tak byste k danému bodu neměli dojet dříve než za dvě vteřiny. Samozřejmě záleží na stavu komunikace, na počasí, na schopnostech řidiče, ale i na stavu vozidla, pak se doba brzdění prodlužuje a je tak doporučován větší rozestup mezi vozidly,“ vysvětlila před časem Michaela Richterová ze středočeské policie.

V zahraničí jsou pokuty vysoké

Tak vágní zákon, jaký máme v Česku ale nečekejte za hranicemi. I na Slovensku policisté nedodržení bezpečného rozestupu měří a pokutují. Postihy začínají na asi 60 eurech, tedy v přepočtu přibližně 1500 Kč. Obdobně je to v Německu. Tam se ale postih mění v závislosti na rychlosti, v jaké se přestupek stal. Při ohrožení ostatních řidičů a po nehodě se snadno dostanete i na několik set eur.

Nenechte se rozhodit „řitiči“. Nedodržení bezpečné vzdálenosti je častý nešvar řidičů

Velmi přísně vnímá nedodržení bezpečné vzdálenosti Rakousko. Tamní autoklub ÖAMTC upozorňuje, že řidiči si nejčastěji mezi sebou nechávají 0,8 sekundy, což je ale žalostně málo. Nicméně rakouské zákony říkají, že řidiči musí dodržet takový rozestup, který odpovídá přibližné délce reakční doby, což je průměrně jedna sekunda.

Ti, kteří se v Rakousku budou držet v rozestupu od jedné sekundy do 0,4 sekundy si při případnou pokutu musí připravit 726 eur, tedy asi 18 500 Kč. Kdo se ale dostane ještě níž, nebo kvůli bezpečnému rozestupu způsobí nehodu, vyfasuje pokutu až 2180 eur, tedy asi 55 000 Kč. A k tomu zákaz řízení na minimálně půl roku.

K měření rozestupu se pak v Horním Rakousku navíc používají přenosné radary, které pravidelně mění své místo, aby si na ně řidiči nezvykli.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru