Poslední dobou můžeme sledovat “hon na čarodějnice” v podobě pranýřování automobilky Tesla. Jedná se o to, že spousta lidí se plně spoléhá na jejího autopilota, i když se jedná pouze o beta verzi a není to ani plnohodnotný autonomní režim. Taková jízda byla již pro jednoho Američana bohužel osudná.

Autonomní režim u Tesly není ničím až tak výjimečný. Pracuje na základě dat z radarového tempomatu a kamery sledující dění před autem. Tedy to, co najdete u celé řady jiných modelů konkurenčních automobilek. Takže proč to nejde jinde? Tuto otázku si evidentně položil také mladý polský řidič za volantem poslední generace Volkswagenu Passat. Za tenhle stupidní nápad si však jednoznačně vysloužil nominaci na Darwinovu cenu. Přidělal totiž na volant závaží, které simuluje jeho držení rukou, zapnul adaptivní tempomat a systém udržování jízdy v pruzích, načež si sedl dozadu aby demonstroval, že tohle auto jede naprosto samo.

Automobil se díky výše zmiňovaným systému dokáže samovolně pohybovat bez vašeho zásahu do řízení jen několik málo sekund. Když volant úplně pustíte, auto vás po chvíli vyzve k jeho opětovnému uchopení a pokud tak ani poté neučiníte, systém se po chvíli bez smilování deaktivuje. A to se dá právě obejít připevněním předmětu na volant. Může to být třeba plechovka a nebo kleště… Každopádně tohle počínání vážně nechápeme a jen doufáme, že se z toho nestane nový internetový fenomén.