futuristicke-auto
Ilustrační foto | Zdroj: Pixabay

S tím, jak se automobilový průmysl mění, mění se i výrobci aut. Místo spalovacích motorů se začínají používat elektromotory a do vlastního automobilu pouští více firem. A dokonce i těch, které dosud stály zcela mimo automobilový průmysl – například Apple. Jeho auto by mohlo na trh dorazit už v roce 2025.

Apple je americký gigant, který se zabývá hlavně počítači, mobilními telefony, tablety, chytrými hodinkami a podobnou technologií. Své portfolio chce ovšem rozšířit ještě více – o vlastní automobil. Navíc to má být autonomní elektromobil.

Přečtěte si také:  Autonomní mobilita je jedním z hlavních trendů nastupující éry. ČR není pozadu, říká ministerstvo dopravy

Obecně je vývoj auta složitý, což platí i o technicky jednodušších elektromobilech. Není to úplně jednoduchá věc, o čemž se Apple nesčetněkrát přesvědčil. Nejednou byl totiž americký gigant nucen svou strategii v rámci vývoje přehodnotit a ten se tak prodloužil. Podle agentury Bloomberg to nicméně vypadá tak, že by americká společnost měla jít v současnosti velmi dobrou cestou.

Apple pracuje na detekci nehody přes hodinky a telefon. Sám pak zavolá záchranáře

Bloomberg tvrdí, že ještě docela nedávno byl Apple připraven automobilovému světu předat „jen“ samořiditelnou platformu pro automobily, kterou by mohli výrobci automobilů převzít a implementovat do svého auta. Nakonec však Apple prý opravdu vyvine celý autonomní automobil. Ten má být na trh uveden v roce 2025, přičemž nejprve to bude jen v Americe – a to i kvůli legislativě.

Přečtěte si také:  Čeští motoristé mají o elektromobilech svérázné představy. Jak jste na tom vy?

Autonomní jízda potřebuje ke svému fungování hodně senzorů, lidarů, radarů a dalších podobných technických součástí, přičemž vše zpracovávají řídící jednotky a chipy. Těch dat a informací je ale tolik, že se systém příliš zahřívá, což musí Apple nejprve vyřešit. Podle dostupných informací by „Apple-auto“ vůbec nemělo mít volant ani pedály. Interiér by měl být navržen tak, aby bylo možné auto řídit bez použití rukou.

1 komentář

Přidat komentář