skoda_octavia_rs-1generace- (1)

Auta stárnou nejen v České republice, ale v celé EU. Neuhodnete, kde mají auta nejmladší

Autor: Pavel Srp - Zdroj: Evropská asociace výrobců automobilů - Foto: Pavel Srp - 11. 4. 2021


Počátkem roku byla zveřejněna statistiky stáří vozového parku v České republice. Ta se za loňský rok opět zvýšila a nyní jde už o více než 15 let. Ani tak to ale v rámci Evropské unie není nejhorší, i když jsme téměř na chvostu. Která země má ale auta nejmladší?

Přečtěte si také:  Vozový park v ČR nadále stárne. Osobním automobilům už je průměrně více než 15 let

Osobní automobily jsou v České republice staré průměrně 15,3 roku, přičemž každý rok se toto číslo zvyšuje. Není to tak ovšem jen u nás, ale prakticky v celé EU. Jen málo zemí se dostalo s průměrným věkem pod 10 let, přičemž nejnižší průměr má Rakousko. Tamní obyvatelé jezdí s automobily starými průměrně 8,3 roku a v těsném závěsu jsou Němci s 9,6 roku stáří.

Může za to zejména fakt, že se výrazně liší průměrné mzdy. Pokud se odrazíme od nás, pak u nás průměrná mzda za 4. čtvrtletí 2020 byla 38 525 Kč, což zahrnuje ale všechny mzdy, tedy i šéfů nadnárodních korporací. I tak je to ale přibližně třetina průměrné mzdy německé a Rakousko je na tom ještě o fous lépe. Naopak na východ od nás jsou mzdy nižší, takže auta například v Estonsku, Litvě či Rumunsku překračují 16leté stáří.

U dodávek je situace lepší. Průměrné celkové stáří je nižší, než u osobních automobilů, ale i tak jsou nejmladší dodávky v Rakousku (6,2 roku) a v Německu (8,1 roku) a naopak nejstarší na východě EU. U nás je průměrné stáří 12,9 roku.

Přečtěte si také:  Pojišťovna poskytující prodlouženou záruku zveřejnila index spolehlivosti ojetin. Prémiové značky ho "vedou"

Pokud bychom vzali průměr celé EU podle jednotlivých segmentů, pak jsou čísla následující. Průměrný věk automobilů je 11,5 roku, dodávek 11,6 roku, nákladních automobilů 13 let a autobusů 11,7 roku.

Kompletní přehled stáří osobních automobilů, dodávek, nákladních automobilů a autobusů napříč státy EU si můžete prohlédnout v interaktivní mapce na stránkách Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA), kterou najdete zde.

Štítky: , , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek