kamiony-dalnice-predjizdeni

Auta na českých dálnicích mýto platit nebudou, uklidňuje ministerstvo dopravy. Dokument s takovým návrhem ale existuje

Autor: Anina Russová - Zdroj: Ministerstvo dopravy - Ilustrační foto: Policie ČR - 11. 6. 2024


V posledních několika dnech se českým internetem šířila zpráva o tom, že české ministerstvo dopravy plánuje k dálničním známkám zavést ještě také mýtné. A to nejen pro nákladní auta, ale i pro ta osobní. Ministerstvo dopravy ovšem tvrdí, že nic takového v plánu není a vše je jen panika.

Zprávy týkající se mýtného nejčastěji tvrdily, že Česko zavede mýto k současným dálničním známkám, a že si tak řidiči i osobních aut výrazně připlatí. K tomu byla prý na stole otázka, zda tyto poplatky nerozšířit i na motorky, které mají v současné době dálnice zcela zdarma.

Faktem je, že existuje materiál, v němž resort dopravy jednotlivé možnosti zpoplatnění českých silnic a dálnic řešil. Dokonce jej předal do připomínkového řízení Hospodářské komoře. Jenomže se v něm nic o zavedení mýta k dálničním známkám nepíše.

„Jde o rozbor všech možností, jakými stát při zpoplatňování komunikací disponuje. U každé takové možnosti pak materiál konstatuje, zda ji chce resort prosazovat nebo nikoli. V případě možnosti výkonového zpoplatnění osobních aut, laicky řečeno mýtných poplatků z osobních aut, je v textu jednoznačný závěr: Na základě výše uvedeného nebude zavedeno výkonové zpoplatnění pro vozidla do 3,5 tuny. V materiálu je tedy uvedeno, že jednou z existujících možností zpoplatnění osobních aut je výkonové zpoplatnění, ale resort dopravy ho nebude v České republice zavádět,“ doplnilo ministerstvo vnitra.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru