Audi důsledně pokračuje ve své elektrické ofenzivě novými modely Audi e-tron S a Audi e-tron S Sportback. Oba elektricky poháněné modely S používají tři elektromotory, z nichž dva jsou uloženy v oblasti zadní nápravy. Inteligentní řízení jejich pohonu posouvá aktivní bezpečnost a především jízdní dynamiku na novou úroveň. Elektrický pohon všech kol doplňuje aktivní a zcela variabilní rozdělování hnací síly mezi jednotlivá kola na zadní nápravě.

Skvělá ovladatelnost 2.0: Zážitky z jízdy

Nové modely Audi e-tron S a Audi e-tron S Sportback poskytují novou dimenzi dynamiky. V provozním režimu S poskytují po dobu osmi sekund nejvyšší výkon 370 kW a maximální točivý moment 973 Nm. Klasický sprint „z nuly na sto“ trvá pouhých 4,5 sekundy, další akcelerace je ukončena při 210 km/h.

Nové modely S mají dva elektromotory na zadní nápravě a jeden elektromotor vpředu. Jedná se o první velkosériově vyráběné elektromobily na světě se třemi elektromotory. Uspořádání tohoto systému pohonu využívá modulární koncept. Výkonnější elektromotor, který v modelu Audi e-tron 55 pohání zadní nápravu, je nyní s upravenou konstrukcí uložen na přední nápravě. Přední elektromotor z modelu e-tron 55 doznal rovněž drobných změn, aby mohl být použit k pohonu zadních kol. Každé zadní kolo má přitom vlastní elektromotor shodné konstrukce. Vysokonapěťová sada akumulátorů pojme 95 kWh elektrické energie. Z tohoto množství je využitelných 91 procent (86 kWh). Modely Audi e-tron S a Audi e-tron S Sportback ujedou na jedno nabití akumulátorů v jízdním cyklu WLTP až 360 kilometrů, resp. 365 kilometrů (předběžné hodnoty).

Přečtěte si také:  Elektrický SEAT Leon nevznikne. Důvod nepřekvapí

Nabité quattro: Elektrické rozdělování točivého momentu mezi jednotlivá kola

Při normálním stylu jízdy pracují z důvodu hospodárnosti pouze zadní elektromotory modelů Audi e-tron S a e-tron S Sportback. Přední elektromotor se okamžitě připojí, pokud řidič požaduje vyšší výkon. Přední elektromotor se zapojuje do systému pohonu také předvídavě, ještě dřív, než dojde ke ztrátě trakce.

Elektrický pohon všech kol je doplněn zcela variabilním rozdělováním hnací síly mezi jednotlivá zadní kola. Každý zadní elektromotor přenáší hnací sílu prostřednictvím jednostupňového převodu přímo na jemu přiřazené kolo. Zadní náprava již nemá mechanický diferenciál. Elektromotory jsou řízeny elektronicky v závislosti na jízdní situaci a provozních podmínkách, přičemž změny hnací síly jsou otázkou pouhých několika milisekund. Tímto způsobem lze regulovat velmi vysoké točivé momenty.

Právě při velmi sportovní jízdě na silnici s mnoha zatáčkami zažije řidič elektricky poháněných modelů S jejich excelentní agilitu a trakci. Charakteristika jejich pohonu je v porovnání s výchozím technickým základem mnohem sportovnější s důrazem na pohon zadní nápravy. Pokud je elektronicky řízený stabilizační systém ESC nastaven v režimu „Sport“ a systém řízení jízdní dynamiky Audi drive select pracuje v režimu „dynamic“ pro maximální sportovní výkony, umožňuje systém pohonu vysokou příčnou dynamiku a na přání také jízdu řízeným smykem. Při jízdě v blízkosti fyzikálních limitů je odlehčené vnitřní přední kolo v zatáčce mírně přibrzďováno, což zabraňuje prokluzu a zdokonaluje ovladatelnost. Výsledkem těsného síťového propojení všech řídicích jednotek, které mají pod kontrolou systémy pohonu a podvozku, je velmi sportovní dynamika ve spojení s vysokou precizností a nekompromisní bezpečností.

Síťové propojení: Podvozek elektricky poháněných modelů S

Velká sada vysokonapěťových akumulátorů zajišťuje rovnoměrné rozložení hmotnosti mezi nápravy a je uložena v podobně nízké poloze jako tři elektromotory. Díky tomu je těžiště vozu velmi nízké, což představuje velkou výhodu pro ovladatelnost a jízdní vlastnosti. Progresivní řízení, jehož převod je tím strmější, čím větší je úhel otočení volantu, umocňuje sportovní charakter. Podvozek má specifické nastavení S. Systém Audi drive select nabízí sedm provozních režimů a mimo jiné optimalizuje nastavení sportovního adaptivního vzduchového odpružení s elektronicky řízenými tlumiči. Vzduchové odpružení mění světlou výšku karoserie v závislosti na jízdní situaci a nastavení až o 76 milimetrů.

Elektrické modely S jezdí standardně na 20“ kolech a jejich pneumatiky mají šířku 285 milimetrů. Na přání jsou k dispozici kola s průměrem ráfku 21 palců. Později budou následovat ještě sportovnější 22“ kola. Velké brzdové kotouče jsou vpředu vybaveny pevnými třmeny s šesti pístky, vzadu jsou plovoucí třmeny. Brzdové třmeny jsou sériově lakovány černou barvou a ozdobeny logem S. Na přání svítí oranžovou barvou a jsou opatřeny logem e-tron.

Ovládání brzd a jejich regulace probíhá prostřednictvím kompaktního modulu. Nárůst tlaku je řízen elektronicky („by wire“), brzdový posilovač pracuje elektricky a ovládání brzd probíhá hydraulicky. Elektrický vřetenový pohon uvede pracovní píst velmi rychle do pohybu a po pouhých 150 milisekundách působí brzdové obložení na povrch brzdových kotoučů maximálním tlakem. V závislosti na jízdní situaci rozhoduje systém řízení brzdové soustavy o tom, zda bude vůz zpomalován elektromotory, kotoučovými brzdami nebo oběma systémy, a to zvlášť pro každou nápravu.

Přečtěte si také:  Manhart upravil už tak výkonné Audi RS Q8. Nově nabídne 900 koní a více než 1000 Nm

Inovativní řešení: Aerodynamika

Modely Audi e-tron S dosahují velmi nízkých hodnot součinitele aerodynamického odporu vzduchu především díky na přání dodávaným virtuálním vnějším zpětným zrcátkům. Jejich kamery přenášejí záběry do interiéru na displeje s vysokým kontrastem. K vyřešení konfliktu mezi požadavky na vynikající aerodynamiku a sportovní vzhled významně přispívají také otvory v lemech podběhů kol. Společností Audi vyvinutá inovativní technika požívá již patentové ochrany a značka se čtyřmi kruhy ji poprvé zavádí do konstrukce velkosériově vyráběného automobilu.

Navzdory rozšířeným podběhům kol se Audi e-tron S Sportback může díky tomu pochlubit součinitelem aerodynamického odporu vzduchu cx = 0,26. Audi e-tron S dosahuje hodnoty 0,28.

Druhou významnou součástí aerodynamického konceptu je nastavitelný přívod chladicího vzduchu s kanály pro chlazení předních kotoučových brzd. Přívod bývá pokud možno uzavřen, aby vzduch proudil nad kapotou téměř bez turbulencí. Součástí výkonného systému řízení provozní teploty je pro všechny modely e-tron sériově dodávané tepelné čerpadlo, které využívá odpadní teplo z komponentů pohonu, což prodlužuje dojezd až o deset procent.

K vynikající hospodárnosti přispívá také náročný koncept rekuperace kinetické energie. Řidič si může zvolit tři stupně intenzity rekuperace při zpomalování. Nejvyšší úroveň umožňuje ovládání vozu jedním pedálem. Brzdění se zpomalením až 0,3 g – tedy ve většině situací v každodenním provozu – je zajišťováno výhradně elektromotory. Při překročení této hranice se do zpomalovacího procesu zapojují také kotoučové brzdy hydraulické brzdové soustavy. Elektromotory však zůstávají i nadále aktivní a při brzdění z rychlosti 100 km/h dokážou přeměňovat kinetickou energii na elektrickou maximálním výkonem až 270 kW.

O pět centimetrů širší: Vnější design

Elektricky poháněné modely Audi e-tron S a Audi e-tron S Sportback dávají na první pohled najevo svou elektrickou sílu. Jejich přední a zadní nárazníky mají výrazné kontury. Na okrajích předního nárazníku jsou mimořádně expresivní a velké aerodynamické otvory. Difuzor na zádi zabírá téměř celou šířku vozu. Podběhy kol jsou na obou stranách o 23 milimetrů širší, což dodává oběma modelům velmi působivý vzhled, který završují stříbrné vnější díly karoserie na přídi a zádi. Jedná se o exkluzivní prvky výbavy modelů S, stejně jako kryty vnějších zpětných zrcátek z hliníku. Na přání lakuje Audi velké díly ve spodní části karoserie kontrastní barvou.

Na přání jsou u obou modelů zdrojem světla digitální světlomety Matrix LED. Jedná se o další světovou inovaci ve velkosériové výrobě, kterou značka Audi představila na podzim 2019 s modelem e-tron Sportback. Kužel světla, složený z 1,3 milionu pixelů, lze velmi precizně ovládat, což umožňuje realizaci mnoha nových funkcí. Například při průjezdu úsekem se zúženým jízdním pruhem označuje světlo polohu vozu v jízdním pruhu, a pomáhá tak řidiči bezpečně udržovat vůz v jeho prostřední části.

Pokrokový: Interiér a výbava

Interiéry modelů Audi e-tron S a Audi e-tron S Sportback mají tmavé odstíny. Čalounění sériově dodávaných elektricky nastavitelných sportovních sedadel kombinací kůže a Alcantary nese reliéfní kosočtvercové logo S, což platí i pro páku voliče provozních režimů. Ozdobná obložení jsou vyrobena z kartáčovaného hliníku ve dvou variantách, na přání se dodává ozdobné obložení z uhlíkového kompozitu. Za tmy umocňuje progresivní atmosféru paket osvětlení kontur a dekoračního osvětlení.

Přečtěte si také:  Jak Audi Sport vytváří charakter svých modelů RS? Testy zahrnují 8000 km na Nürburgringu

Zcela digitální: Ovládání, informační, zábavní a asistenční systémy

Stejně jako všechny modely Audi vyšší třídy jsou elektromobily Audi e-tron S a Audi e-tron S Sportback vybaveny digitálním ovládacím systémem MMI touch response s dvěma velkými centrálními displeji. Třetí displej slouží jako digitální panel přístrojů Audi virtual cockpit. Řidič si na něm může vybrat speciální režim zobrazování e-tron, u něhož je středem pozornosti elektrický pohon. Koncept zobrazování doplňuje na přání dodávaný průhledový displej. Ovládací, informační, zábavní a navigační systém MMI Navigation plus je součástí sériové výbavy. Za jeho mnoha funkcemi stojí třetí generace modulární platformy pro informační a zábavní systémy, MIB3, která zpracovává veškeré úkoly vysokým výpočetním výkonem. Systém spolupracuje s komunikační centrálou, která spojuje vozidlo s okolím a chytrými telefony cestujících.

Navigaci doplňují internetové služby Audi connect, především rozšířený plánovač tras e-tron. Plánovač tras e-tron vypočítává nejrychlejší trasu včetně optimálních zastávek kvůli nabíjení, přičemž zohledňuje také údaje o stavu dopravy, jízdní profil řidiče a dobu nezbytnou pro nabíjení. V některých případech může tato strategie vést k návrhu alternativní trasy. Seznam nabíjecích přípojek, který zahrnuje i příslušné doplňující informace, je z internetu každý den nově aktualizován. Na přání mohou být při plánování trasy preferovány nabíjecí stanice, na nichž lze platit prostřednictvím služby e-tron Charging Service.

Na podzim: Uvedení na evropské trhy

Oba elektricky poháněné modely S budou uvedeny na evropské trhy na podzim 2020. Cena pro Českou republiku ještě nebyla stanovena.