Asi vám nemohlo uniknout, že své první SUV chystá už i Aston Martin. Faktem je, že by mohl promarnit šanci, kdyby to s těmito modely ani nezkusil. Vždyť se stačí podívat na Lamborghini, v jejichž portfoliu Urus táhne prodeje! První SUV britského automobilky se bude jmenovat DBX a bude pekelně rychlé.

Automobilka totiž zveřejnila startovací motorizaci, a ačkoliv nepůjde o V12, o které se nějakou dobu mluvilo, hodnoty tahle věc nabídne i tak více než zajímavé. V první fázi pod kapotu zákazníci dostanou čtyřlitrový vidlicový osmiválec se dvěma turbodmychadly. Výkon, který bude přes automatickou převodovku přenášen samozřejmě na všechna čtyři kola, bude 550 koní a točivý moment 700 Nm.

Konkrétní hodnoty jako zrychlení nebo maximální rychlost Aston Martin ještě nezveřejnil. Tvrdí ale, že při neoficiálních testech zajelo DBX okruh Nürburgring pod 8 minut. Spekuluje se také o tom, že ačkoliv DBX nebude žádný drobek, měl by disponovat stejnou dynamikou jako Vantage nebo DBS Superleggera.

Co stojí za úspěchem SUV? Průzkum říká, že ženy

Aston Martin pro své vůbec první SUV tak vyvinulo nejvýkonnější osmiválec své historie. A co ten dvanáctiválec? Šušká se o tom, že by jej Aston Martin mohl později nabídnout, ale vzhledem k tomu, jak to s tak velkými motory v současné době vypadá, si nemyslíme, že k tomu dojde. To se spíše dočkáme nějaké formy elektrifikace.

Matt Becker, hlavní inženýr vývoje DBX k tomu řekl: „Soustředili jsme se na co nejlepší naladění 4litrového twin-turbo osmiválce tak, aby byl schopný jak běžného, každodenního použití, tak sportovní jízdy. První testy nového modelu dopadly nadmíru slibně.“

My ještě dodáme, že oficiální odhalení auta proběhne v prosinci letošního roku. Konkrétní datum ale ještě nebylo zveřejněno.