test-2020-rolls-royce-phantom- (5)

Asi nejslavnější automobilová soška světa Spirit of Ecstasy se mění. Kvůli elektromobilitě

Autor: Anina Russová - Zdroj: Rolls-Royce - Foto: Matěj Skalický - 6. 2. 2022


Když se řekne Rolls-Royce, automaticky každému naskočí pojmy jako luxus a elegance, ale zcela jistě také Spirit of Ecstasy. Asi nejikoničtější automobilová soška světa oslavila v roce 2021 oslavila 110. výročí své existence. Na epické masce chladiče ji má každý Rolls-Royce. V letošním roce se vůbec poprvé změní. Proč? Důvodem je elektromobilita, respektive aerodynamika.

Tušíme, že některým právě naskočila husí kůže. Vždyť kdo by měnil něco tak dokonalého a specifického, čím soška „Emily“ je. Není se ale třeba bát, změny jsou to poměrně decentní. Standardně má soška takřka rovné nohy a výrazně nafouklá křídla, respektive plášť. Jenomže pro budoucí elektrické modely to chce změnu. Jak designovou, tak aerodynamickou.

Přečtěte si také:  Soška Spirit of Ecstasy, symbol modelů Rolls-Royce slaví 110. výročí

Proto Rolls-Royce slavné Emily lehce nakrčil nohy a jednu mírně vykročil vpřed. K tomu upravil i ono nafouknutí pláště tak, aby kolem sošky lépe proudil vzduch. Postoj je to stále dost pevný a nechybí ani ty známé detaily její hlavy a obličeje. Stále je dechberoucí, i když trošku jiná. A stále si rozhodně zaslouží označení, které používá sama automobilka, tedy „skutečná bohyně rychlosti“.

Mimochodem, i tato malá úprava pomohla k tomu, že koeficient odporu vzduchu u nového elektrického modelu Spectre, který by měl být oficiálně uveden v roce 2023, bude jen 0,26. A to je na tak velké a vlastně hranaté auto velmi dobré. Pro srovnání, Tesla Model X má koeficient odporu vzduchu 0,25 a Model S 0,21.

Přečtěte si také:  Rolls-Royce bojuje s hlukem. Jeho první elektromobil bude možná hlučnější než modely se spalovacím motorem

Torsten Müller-Ötvös, šéf značky Rolls-Royce k nové sošce řekl: „Spirit of Ecstasy je nejslavnější a nejžádanější automobilový maskot na světě. Je více než symbolem, je také ztělesněním značky a neustálým zdrojem inspirace a hrdosti. A to jak pro značku, tak její klienty. Stejně, jako šla naše značka vždy s dobou, je soška ve své nové podobě efektivnější a elegantnější než dříve. Je dokonalým znakem pro nejaerodynamičtější Rolls-Royce, jaký kdy byl vytvořen. A je také ozdobou naší elektrické budoucnosti.“

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *