blinkr

Asi nejčastější přestupek dělá i ten nejlepší řidič a klidně i několikrát denně. Většinou ale v dobré víře

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Zákon o silničním provozu - Foto: Škoda - 14. 5. 2025


Když si otevřete asi libovolnou diskuzi třeba na sociálních sítích, která se týká přestupků řidičů, narazíte na spoustu takových komentujících, kteří se dušují, že oni zákon neporušují. Přesto si však myslíme, že minimálně jeden přestupek určitě alespoň čas od času dělají. Stejně jako my všichni.

Policisté vždy upozorňují na to, že mezi nejčastější přestupky patří překračování rychlosti a nesprávné a nebezpečné předjíždění. Často zmiňováno je i používání mobilu za volantem. Podle toho, co vidíme kolem sebe na silnicích (a když si sáhneme do svědomí), tak velmi časté je i nesprávné použití varovných blinkrů.

Ať už řidiči ostatním děkují, případně zastaví u chodníků a blinkry se snaží naznačit, že je to jen na chvíli, je to vše fakticky přestupek. Správné a jediné možné použití varovných blinkrů totiž přesně vymezuje zákon, který říká: „Je-li nutné upozornit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích na hrozící nebezpečí, zejména v případech, kdy je nutné náhle snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo, dává řidič světelné výstražné znamení zapnutím výstražného světelného zařízení. Výstražné znamení se užívá jen po dobu nezbytně nutnou.“ Nikde v tom popisu není nic o „děkování“ ostatním řidičům, ale ani o omluvence pro parkování na ne vždy úplně vhodném místě.

Přestupků týkajících se parkování je až moc, Praha 1 proto maximálně zdraží pokuty. Rozdíl v cenách je ale kosmetický

Jak už asi tušíte, není to přestupek bez pokuty. Na místě můžete dostat pokutu do 1500 Kč, ale ve správním řízení dokonce až do 5000 Kč.

Nejen blinkry, ale i troubení nebo dálkové světlomety

Pozor dejte také na to, že obdobné pokuty vás mohou potkat i za neoprávněné použití klaksonu. A to především v místech, kde je troubení dopravní značkou dokonce zcela zakázáno. I v tomto případě totiž zákon přesně popisuje, kdy a jak je možné troubit. „Je-li to nutné k odvrácení hrozícího nebezpečí, dává řidič zvukové výstražné znamení. Mimo obec může řidič dávat zvukové výstražné znamení i tehdy, je-li to nutné k upozornění řidiče předjížděného vozidla. Místo zvukového výstražného znamení smí řidič dávat světelné výstražné znamení krátkým přerušovaným rozsvícením dálkového světla nebo přepínáním potkávacích a dálkových světel; k upozornění řidiče předjížděného vozidla je smí dávat i v obci.“

Takže žádné troubení proto, že ten před vámi jede pomaleji, než by se vám líbilo. A žádné bezhlavé několikasekundové opření do klaksonu. To vše je sice poměrně běžné, ale jak vidno, tak také nezákonné.

A nakonec i dálkové světlomety používá spousta z nás protizákonně. Používání dálkových světel k vyblikávání pomalejších vozidel, k pozdravům či k upozorňování na policejní hlídky je totiž v České republice také považováno za přestupek. Zákon totiž stanovuje, že světelné výstražné znamení smí řidič použít pouze k odvrácení hrozícího nebezpečí nebo k upozornění předjížděného vozidla. Jakékoli jiné použití, včetně běžného problikávání jako formy komunikace mezi řidiči, je nezákonné a může být sankcionováno pokutou až do výše 5000 Kč ve správním řízení, nebo do 1500 Kč na místě. Ačkoli prokázání takového přestupku může být v praxi obtížné, policie má právo jej postihovat, zejména pokud je zřejmé, že řidič použil dálková světla v rozporu se zákonem.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru