Všechna města napříč celou Evropou zjistila, že mají velký problém s ovzduším. Jediné, co zástupce těchto měst napadlo, je nějakým způsobem začít omezovat automobilovou dopravu. Zatím se tato omezení (která už jsou platná nebo brzy budou například v Paříži, Mnichově, Berlíně a dalších evropských velkoměstech) týkají převážně starších aut s dieselovými motory. Ovšem postupně se začíná mluvit o tom, že by se v centrech měst měla zakázat auta se všemi spalovacími motory.

Mezi města, která hodlají s ovzduším bojovat pomocí takových zákazů, se za pár let zařadí i Amsterdam. Tamní zastupitelé se rozhodli, že nejpozději v roce 2030 se do města nedostane jediné auto, ale ani loď, skútr nebo třeba autobus s motorem s vnitřním spalováním. Nechali si zpracovat průzkum, z něhož vyplynulo, že ovzduší je v Amsterdamu tak špatné, že tamnějším obyvatelům zkracuje život průměrně asi o rok.

Rok 2030 je ale jen cíl cesty, který začne už v příštím roce. Od tohoto roku Amsterdam zakáže vjezd dieselům starším 15 let. Za další dva roky město zakáže vjezd i autobusům a bude jedno, jaké palivo spalují. Další rozšíření zákazu přijde v roce 2025, kdy se do města nedostanou skútry se spalovacími motory, ale problémy budou mít i lodě na tamních kanálech. A vše vyvrcholí právě v roce 2030, kdy se do města nedostanete ničím, co pohání jakýkoliv spalovací motor.

V roce 2019 zakáže vjezd dieselům dalších 10 německých měst

Ale město ví, že kromě zákazů je potřeba lidem také pomoci k tomu, aby je mohly dodržovat. Proto se zástupci města zavázali, že za každý jeden nový prodaný elektromobil postaví jednu dobíjecí stanici. Smělé plány, ale také hodně drsné. Už v tuto chvíli se proti nim hlasitě ozvala všechna možná sdružení zastupující práva motoristů. Podle nich jsou elektromobily příliš drahé a většina normálních lidí si je nemůže dovolit. Mají tak strach, že Amsterdam bude domovem jen pro několik dost bohatých a vyvolených lidí, ale všichni ostatní se budou muset vystěhovat na periferii. A na tom bohužel něco je.

Přečtěte si také:  Toyota Prius jako ekologické auto? Tenhle teda rozhodně ne

Jsme moc zvědaví, jestli, nebo spíše kdy, se takové zákazy rozmůžou i u nás. Je to bohužel jen otázka času…