Spolupráce velmi známých a úspěšných značek Aston-Martin a Red Bull se přetřásala už delší dobu. A nebojte, tahle aliance nevznikla v naší zemi, takže se nebude jednat pouze o Aston Martin v kanárkově žluté barvě po vzoru oblíbeného energetického nápoje, který bude mít na sedadle spolujezdce ledničku na 15 litrů Red Bullu. K automobilce Aston Martin se přidal tým Formule 1 a společně vyvinuli a v Gaydonu představil vůz označený jako AM-RB 001. A máme se na co těšit!

K dispozici je sice poměrně obsáhlá galerie fotografií a dokonce i video, nicméně nás by u takového skvostu zajímaly spíše technické detaily. Těch je bohužel pomálu. Prozatím, Aston Martin uvádí ve své tiskové zprávě, oblíbené: „všechno bude“. Z toho, co prozatím víme jistě: Základem tohoto stroje je velmi tuhá karbonová vana a ze stejného materiálu je vyrobená také kompletně celá karoserie. Nemusíte být žádný odborník na aerodynamiku, aby vám bylo jasné, že právě tahle potvora bude v této disciplíně hrát extraligu. Přítlak by měl být v rychlosti 200 km/h o stejné hodnotě jako je hmotnost vozu. Teoreticky by při této rychlosti měl být monopost schopný jet „hlavou dolů“. O pohon vozu se postará nový vidlicový dvanáctiválec, který je umístěný uprostřed. A v dnešní době celkem dechberoucí informace – tahle jednotka bude atmosféricky plněná. Automobilka přesný výkon prozatím neudává, nicméně slibuje, že poměr výkonu k hmotnosti bude 1:1!

Pokud vás stejně jako nás tohle vozítko dostalo do kolen, určitě už přemýšlíte nad realitou. Není to jen nějaký koncept? Nezaujme hezké místo v nějakém muzeu? Ne! Tohle auto se reálně dostane na asfalt. Ještě není úplně jasné, jestli pouze na ten okruhový nebo i na běžné silnice, nicméně Aston Martin plánuje vyrobit od 99 do 150 kusů. Do téhle série se však musí vejít také všechny testovací prototypy a čistě závodní verze. První vozy by se k zákazníkům měly dostat už za dva roky!