Alfa Romeo Stelvio je tady! Nové SUV může mít i šestiválec Ferrari + video

Autor: Pavel Srp - 18. 11. 2016


Značka Alfa Romeo představuje své první SUV. Automobilky chrlí nová SUV jako na běžícím páse, podle jejich slov je totiž segment vozů SUV neustále na vzestupu a tento trend prý bude pokračovat. Nejnovějším zástupcem z Itálie je model jménem Stelvio. Pojďme si ho představit.

Ano, Stelvio. Ano, odkazuje to na vyhlášenou silničku, průsmyk Stelvio v Alpách. Ale tam se můžete pořádně svézt pouze velmi brzy ráno, a to jen možná… Jinak se můžete těšit na spoustu cyklistů, dodávek, pomalých aut a bůh ví čeho všeho ještě… Jenže s Alfou Romeo Stelvio se můžete svézt kdykoliv…

Jak potvrzují fotky i technika, jde prakticky o sedan Giulia „na chůdách“. Oba modely totiž stojí i na stejné podvozkové platformě s pohonem zadních nebo všech kol a sdílejí motorovou paletu (vynechávají nejslabší verze) včetně vrcholného dvakrát přeplňovaného šestiválce s objemem 2,9 litru pro model Alfa Romeo Stelvio QV. SUV je dlouhé 468 cm, na výšku měří 165 cm a včetně zrcátek je 216 cm široké.

Výkon vrcholné verze je 375 kW/510 koní a točivý moment 600 Nm budí dostatečný respekt. Takové hodnoty pasují toto SUV na jedno z nejrychlejších na světě. Bude prý schopno zajet Severní smyčku Nurburgringu za neskutečných 7:59,00, tedy o necelou vteřinu rychleji než Porsche Cayenne Turbo S! Schválně, jestli se za volant opět posadí závodník Fabio Francia v džínách stejně jako v případě rekordního času modelu Gilulia QV… :D Zrychlení z 0 na 96 km/h zvládne za 3.9 sekundy a maximální rychlost je 280 km/h.

O přenos síly na vozovku se v tomto případě starají primárně kola zadní nápravy, ovšem v případě potřeby připojí elektronicky řízený pohon všech kol Q4 přední kola (4×4 bude ve standardu pro všechny verze). Elektronika umí dokonce rozdělit pohon v poměru 50:50. 

Základní benzínovou pohonnou jednotkou je přitom přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec s výkonem 206 kW/280 koní a dva dieselové agregáty s objemem 2,2 litru s výkony 110 kW/150 koní a 132 kW/180 koní. Oficiálně se to ale zatím nepotvrdilo.

Jsme zvědaví, až auto uvidíme naživo. K prvním zákazníkům by se mělo dostat někdy příští rok. Ceny ani podrobné technické údaje zatím neznáme. Jisté ale je, že nepůjde o jediné zástupce SUV, Alfa Romeo chystá ještě další modely – jeden menší a jeden větší model. Máme se na co těšit.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru