Africa Eco Race 2022

Africa Eco Race 2022: „V kabině křičím radostí i nadávám jako havíř,“ přiznává Tomeček

Autor: EXT - Text: Prokop Siwek - Zdroj a foto: TOM RACING - 27. 10. 2022


Po bouři nastal klid. Tomáš Tomeček z Promet/Czechoslovak Group týmu si po dramatické osmé etapě užil krásné svezení, do cíle devítky dojel šestý a celkově se vrátil na pátou pozici kategorie auto/kamion. Jeho krajan Zdeněk Tůma dovezl čtyřkolku na sedmém místě mezi motocykly a také stoupá pořadím.

Dálková rally Africa Eco Race se pomalu blíží do finále. Sedmá, osmá i devátá etapa přinesly to pravé, drsné dakarské závodění. Závodníci i jejich stroje toho mají dost a odpadávají. „Vůbec nevím, kde jsou naše baléčka,“ přiznává Tomáš Tomeček. „Spousta účastníků zůstává někde viset, baléčka dva dny jezdí nonstop. Odpadl už i italský Mercedes, můj soupeř. Asi mu odešel přední pohon a baléčka se ho snaží dostat z dun, ale nic nevíme jistě,“ pokračuje český pilot a šéf týmu čtyř Tater v jedné osobě. „Jsme už všichni opravdu unavení. Lidi usínají na brífinku, je to jako za stara.“ Což platí i pro stavbu trati. Nejezdí se z bodu do bodu jako na Dakaru v Saúdské Arábii, ale na kurs. „Jedeš třicet kilometrů a nevíš, jestli jedeš správně. Dneska se mi dařilo, všechno jsem našel. Navigace je mazec. V kabině křičím radostí i nadávám jako havíř,“ přiznává Tomeček a upozorňuje: „Všiml jsem si, že na to už přišli i ostatní. Radši si křižovatku dvakrát nebo třikrát najedeme, abychom si byli stoprocentně jistí, že máme správný směr. Na jiných závodech se takhle nejezdí.“ Někdy pomůže i televizní helikoptéra. Když se objeví nad hlavou, většinou je to dobrá zpráva, že závodník není mimo kurs.

Přečtěte si také:  Audi vyhrálo letošní ročník závodu 24hodin Nürburgring. Do TOP 10 se dostaly 4 vozy Audi R8 LMS

Mauritánie je velmi chudá země a moc se to v průběhu let nezlepšuje. Stejně jako kvalita místní nafty. Co se v poslední době změnilo markantně, jsou ceny pohonných hmot. „Je to k nevíře, ale nafta a benzín jsou tady dražší než v České republice,“ kroutí hlavou Tomáš Tomeček a dodává: „Pro srovnání, v Maroku to minulý týden vycházelo zhruba stejně jako u nás.“ Zbývá ještě jedna etapa a dozvíme se, zda se stejně zdražovalo i v Senegalu.

Africa Eco Race 2022

Štefan Svitko dnes zřejmě definitivně zlomil odpor Maurizia Gerriniho, který dojel až na pátém místě se ztrátou téměř tři čtvrtě hodiny. Obdivuhodný výkon podal Zdeněk Tůma. Jemu i čtyřkolce zjevně měkký písek vyhovuje. Sedmé místo v etapě znamená posun v celkovém pořadí o devět pozic na 22. příčku. Před ním je díra pěti hodin, ale další pohyb vpřed stejně není vyloučený. Závod je dlouhý, náročný pro lidi i techniku, a ještě zdaleka nejsme v Dakaru.

Desátá etapa se pojede jako smyčka z Ouad Naga do Ouad Naga. Časy se budou měřit na 458 kilometrech. Bude to poslední opravdu dlouhá etapa Africa Eco Race 2022. Pořadatelé předesílají, že z 90% se pojede na písku a na účastníky čekají přejezdy dun různých obtížností. Pokud se někdo chystá zaútočit na lepší pozici, bude mít nejvyšší čas to zkusit.

Přečtěte si také:  Ford Ranger Raptor nové generace se chystá na náročný pouštní maraton Baja 1000

Výsledky 9. etapy Akjoujt – Ouad Naga (412 km):

  • Moto/quad: 1. Flick (Fr./Hus) 4:37:50, 2. Svitko (SR/KTM) +00:44, 3. Tarres (Šp./Yamaha) +08:07… 7. Tůma (ČR/Yam) +1:02:05, 11. Benko (SR/KTM) +1:06:58.
  • Auto/kamion: 1. Gosselin, Crespo (Fr./Optimus) +4:58:24, 2. Vollebregt, Traa (Niz./Can-Am) +40:04, 3. Dagher-Hayeck, Antoniolli (Sen./Can-Am) +43:30… 6. Tomeček (ČR/Tatra) +1:10:49.

Průběžné pořadí po 9. etapě:

  • Moto/quad: 1. Svitko 37:12:40, 2. Gerrini +45:35, 3. Flick +1:58:33… 8. Benko +10:30:44, 22. Tůma +29:42:32.
  • Auto/kamion: 1. Gosselin, Crespo 41:03:56, 2. Dagher-Hayeck, Antoniolli +6:26:02, 3. Meijer, Visser (Niz./Can-Am) +6:49:40… 5. Tomeček +12:35:57.
Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek